آنچه باید درباره سرطان سینه بدانیم

۶۰

دومین عامل مرگ زنان ایرانی 

[quote arrow=”yes”]ماه اکتبر ، ماه جهانی مبارزه با سرطان سینه است[/quote]

در بیشتر کشورهای دنیا درباره آگاهی دهی و مبارزه با سرطان سینه کمپین هایی تشکیل می شود و با استفاده از نماد جهانی آن یعنی روبان صورتی در این کمپین ها شرکت می کنند. در کشور ما با آنکه نسبت به سالهای قبل اطلاع رسانی بیشتری صورت می گیرد ولی اطلاع رسانی مناسبی برای این مساله وجود ندارد، این در حالیست که پژوهشکده سرطان سینه جهاد دانشگاهی، این سرطان را شایع ترین سرطان و دومین عامل مرگ و میر در میان زنان اعلام کرده است و شایع ترین علت مرگ و میر زنان ایران در بازه سنی ۳۵ تا ۵۵ سال است.
هر سال در سراسر دنیا هزاران زن قربانی سرطان سینه می شوند، برای مثال انجمن سرطان ایالات متحده حدود دویست هزار مورد جدید از این سرطان را شناسایی کرده اند و بیش از چهل هزار زن در سال جدید بر اثر سرطان سینه جان خود را از دست خواهند داد.
با آنکه هیچ راه مطئنی برای جلوگیری از این بیماری وجود ندارد، اما می توانید با یک معایته ساده فردی خطر ابتلا به این بیماری را بسیار کاهش دهید، برای اینکه این بیماری در صورت تشخیص زود هنگام در مراحل اولیه سرطان قابل درمان است.

 

معاینه فردی

[quote]تشخیص زودرس سرطان سینه، کلید نجات یافتن از این بیماری است. بهترین راه چک کردن سینه ها برای مشاهده هرگونه تغییر و یا توده است ، با این کار در صورت وجود بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شده و به درمان منتهی می گردد اما در صورت تاخیر در تشخیص ، احتمال درمان از بین خواهد رفت.[/quote]

تست فردی فقط چند دقیقه طول می کشد، هر زن بدون توجه به سن خود ، باید ماهانه این کار را به طور منظم انجام دهد . اگر شما پریود منظمی دارید بهترین زمان برای تست یک هفته پس از دوره ماهیانه است . اگر از قرص های ضدبارداری استفاده می کنید تست را در زمان شروع یک بسته انجام دهید . اما اگر پریود منظمی ندارید در ابتدای هرماه این کار را انجام دهید .

اگر هر گونه تغییر در رنگ، حساسیت به لمس، سفتی و یا توده در سینه خود مشاهده کردید ، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید . اگرچه تغییرات می تواند هورمونی باشد و یا یک توده خوش خیم ، بهترین راه برای اطمینان مراجعه به پزشک و انجام آزمایش هایی نظیر ماموگرافی است .

پیشگیری

مسلما هیچ گاه نمی توان راه حل ۱۰۰ درصد مطمئنی برای پیشگیری نام برد اما بهبود کیفیت زندگی و رعایت استانداردهای سلامت ، گام بزرگی در پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه است .

وزنتان را کنترل کنید و به طور منظم ورزش کنید

وزن خود را کنترل کرده و به طور منظم ورزش کنید . انتخاب های سالم در غذاها و نوشیدنی که روزانه مصرف می کنید می تواند یک تفاوت بزرگ ایجاد کند . خطر برای زنانی که اضافه وزن دارند افزایش می یابد، و این امر به ویژه برای زنان بیش از ۵۰ سال بیشتر است. مصرف الکل نیز یک عامل خطر زاست که خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد . ورزش کردن به صورت منظم کمک می کند تا خطر ابتلا به سرطان سینه کاهش یابد ، و همینطور به کنترل وزن کمک می کند و بخشی از یک سبک زندگی سالم است ، البته همراه با یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی سالم !.

به سابقه خانوادگی خود توجه کنید

اگر شما مادر، خواهر و یا دختری دارید که مبتلا به سرطان سینه است، با پزشک خود در این باره صحبت کنید تا اقدامات پیشگیرانه را شروع کنید ، آزمایش های لازم را انجام دهید و با تغییر سبک زندگی خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهید .

قبل از اینکه درمان هورمونی جایگزین برای یائسگی را شروع کنید ، تا جایی که می توانید در مورد خطرات و منافع آن اطلاعات کسب کنید . بسیاری از زنان، درمان هورمونی را برای مبارزه با علائم ناراحت کننده یائسگی انتخاب می کنند . تا زمانی که همه حقایق و ریسک های احتمالی را درباره آن نفهمیدید این درمان را آغاز نکنید . این ممکن است انتخاب مناسبی برای شما نباشد .

[review]

برای ما بنویسید که به چه موضوعی نیاز دارید تا پاسخ آن را برای شما بنویسیم؟

Leave A Reply

ایمیل شما توسط دیگران مشاهده نمیشود