هفت سین؛ سمبل زندگی و خرمی ایرانیان باستان

۱۵۴

به اسفند ماه که می رسیم، دیگر حال و هوای زمستانی در آخرین ماه فصل زمستان و آخرین ماه سال احساس نمی شود هرچند هوا همچنان زمستانی باشد، رنگ و بوی بهار را به خوبی حس می کنیم و همه تکاپوهایمان برای درآغوش کشیدن دوباره ی فصل تازگی هاست. چیدن دوباره ی سفره هفت سین، تنها میراث کهن از ایران باستان، که هر سین آن ریشه در اعتقادات اصیل نژاد آریایی ایرانیان دارد. یکی از سین ها “سبزه” است، که به اعتقاد نیاکانمان نمادی از سرسبزی، خرمی و پیوند با طبیعت است. با سبزکردن سبزه به استقبال بیدار شدن طبیعت از خواب زمستانی می رویم.

برای این منظور می توان تمامی دانه هایی که قابلیت سبز شدن را دارند سبز کرد نه فقط دانه های گندم،هرچند که به طور معمول از گندم استفاده می شود. برای داشتن سبزه ی زیبای عید نوروز روش های مختلفی از سبز کردن انواع بذرها و همچنین نکات کلی سبز کردن را برایتان ارائه کرده ایم.

 

[quote arrow=”yes”]نکات طلایی بهتر سبزکردن سبزه عید[/quote]

 • از ظرف فلزی استفاده نکنید.اولویت با ظروف سفالی است و بعد ظروف چینی و پلاستیکی.
 • هر بذری که برای سبز کردن انتخاب کرده اید به مدت ۲۴ ساعت کاملا در آب خیس کنید.
 • هرقدر حجم دانه ها روی هم کمتر باشد، سبزه ماندگاری بیشتری دارد.
 • برای آبیاری از روش اسپری استفاده کنید و باقیمانده آب درون ظرف سبزه را دور بریزید.

 

[quote arrow=”yes”]زمان مناسب آماده سازی برای هر بذر[/quote]

زمان های گفته شده در زیر تقریبی هستند و بستگی به مرغوبیت بذر دارد.

 • سبزه گندم : از روز ۲۰ اسفند ماه یعنی ۱۰ روز قبل از عید بذر را آماده کنید.
 • سبزه ماش : از روز ۱۸ اسفند ماه یعنی ۱۲ روز قبل از عید بذر را آماده کنید.
 • سبزه عدس : از روز ۱۵ اسفند ماه چون به زمان بیشتری نیاز دارد.
 • سبزه شاهی و خرفه : این دو بذر رشد سریعتری دارند و ۱۰ روز قبل از عید بذرها را آماده کنید.
 • سبزه شنبلیله : بذراین گیاه به مدت زمان زیادی نیاز ندارد و به سرعت جوانه می زند و فقط به ۲ الی ۳ روز زمان برای جوانه زدن نیاز دارد.
 • سبزه ارزن : بذر ارزن هم یکی از بذر هایی است که به سرعت جوانه می زند و به زمان زیادی احتیاج ندارد و در ۴ روز جوانه میزند.

 

[quote arrow=”yes”]پیشنهاد چند مدل سبزه زیبای هفت سین[/quote]

سبزه گندم : ابتدا دانه های گندم را که ۲۴ ساعت در آب غوطه ور کرده اید از آب خارج کرده و در دستمالی مرطوب قرار دهید و تا زمانی که گندم جوانه زد و ساقه های طلایی ظاهر شد درون دستمال بمانند و هر روز اسپری نمایید. بعد از این مدت دانه ها را به ظرف دلخواه انتقال دهید.

سبزه خوشه گندم : سبزه ای بسیار زیبا و متفاوت از دانه های گندم. برای این منظور یک دسته خوشه گندم تهیه کنید و ساقه های آن را به اندازه گلدانتان کوتاه کنید.حواستان باشد خیلی ساقه ها را کوتاه نکنید. به مدت ۲ روز درون ظرف پراز آبی خیس کنید و چندین مرتبه آب را تعویض کنید.

سپس ساقه هارا درون گلدان آب قرار دهید و پارچه مرطوبی را به روی دانه ها بگذارید و تا زمانی که دانه ها سبز شوند دستمال را برندارید و هر روز اسپری نمایید.

سبزه اسفنجی : برای این مدل سبزه ابتدا تکه ای اسفنج را به شکل دلخواه (کلاه، قلب، توپ، ستاره، پروانه، آدمک و…) فرم دهید و سپس اسفنج را ۸ ساعت در آب خیس کنید. سپس بذر شاهی یا خرفه را که ازقبل خیس کرده اید و حالت ژله ای پیدا کرده روی تمام سطح اسفنج پوشش دهید. دستمالی مرطوب روی آن قرار دهید تا بذر جوانه بزند.

سبزه دانه ذرت : برای درست کردن سبزه دانه ذرت تقریبا ۲۰ روز مانده به عید نوروز دانه ها را به مدت ۴ روز خیس کنید و هر روز آب آن را تعویض کنید تا زمانی که جوانه بزند، سپس درون دستمال مرطوبی قرار دهید تا جوانه ها رشد کنند.در این مرحله یک ظرف آب شبیه تنگ تهیه کرده و یک سبد روی آن می گذاریم و دانه های ذرت را داخل سبد می ریزیم.

به تدریج دانه ها سبز شده و ریشه آن از توری سبد به داخل آب راه پیدا می کند و دیگر نیازی به آبیاری ندارد.

[review]

1 Comment
 1. vakil says

  بسیار عالی بود ممنون از شما

Leave A Reply

ایمیل شما توسط دیگران مشاهده نمیشود