چند توصیه لاغری و چاقی برای همه

۳۹

اضافه وزن یا کاهش وزن؛ این نام یک صنعت چند میلیون دلاری است که نه در ایران بلکه در سراسر جهان مورد اقبال بسیاری قرار گرفته است. خیلی از خانم ها و آقایان کار و زندگی خود را کنار گذاشته‌اند و بیشتر به  کاهش وزن و یا اضافه کردن وزن، بالا بردن حجم چربی بدن و در بسیار مواقع پایین آوردن حجم چربی بدن، چاقی و لاغری و اساسا تناسب اندام پرداخته‌اند.

[quote arrow=”yes”]چاقی یک پدیده جهانی است و کشور ما متأسفانه یکی از کشورهایی است که به خاطر رعایت نکردن الگوهای غذای سالم جزو کشورهای چاق دنیا به حساب می‌آید و این یعنی بسیاری از مردم ایران از تناسب اندام بی بهره‌اند. اما چاقی چیست؟[/quote]

چاقی یا چربی های اضافه را بهتر بشناسیم

برای اضافه وزن فرمول های بسیاری وجود دارد اما مشهورترین آنها فرمول حجم توده بدنی است که چاقی را به چند  سطح تقسیم می‌کند و اساسا بر میزان حجم چربی در بدن تقسیم بندی می شود. جالب است بدانید که فرمول حجم توده بدنی برای افرادی که از لاغری هم رنج می برند اطلاعاتی دارد و آنها را نیز دسته بندی می‌کند. لاغری و چاقی و البته تناسب اندام از نگاه فرمول حجم توده بدنی یا bmi از تقسیم وزن بر حسب کیلو گرم بر به توان دو رسیده قد شخص به دست می آید. حال عدد به دست آمده اگر زیر ۱۸.۵ باشد فرد دچار کمبود وزن و لاغری مضر است و اگر عدد بین ۱۸.۵ تا ۲۵ باشد شما از تناسب اندام و به احتمال زیاد سلامت بدن بهرمند هستید. اما کسانی که عدد توده بدنی آنها بین ۲۵ تا ۴۰ است از سه سطح چاقی با عنوان های چاقی کلاس ۱ و چاقی کلاس ۲ و چاقی کلاس ۳ یا چاقی بیمارگون و مفرط رنج می برند لازم است بدانید عدد بین ۲۵ تا ۳۰ اضافه وزن به حساب می آید و چاقی نیست .

ضمنا سن و سال و جنسیت هم در عدد حجم توده بدنی اندکی مؤثر است. اما اعدادی که بیان شد با اندکی تغییر برای همه به یک اندازه صادق است اما برای تندرستی و سلامت فقط چاقی و لاغری نیست که اهمیت دارد و شما باید ماجرای چاقی و لاغری را به وضعیت سبک زندگی خود گره بزنید.

چاقی و لاغری و شکل های مختلف آن

اما چه کسانی به رژیم و لاغری و ورزش بسیار احتیاج دارند . لاغری و چاقی و البته تناسب اندام سوای ماجرای زیبایی‌اش ارتباط بسیاری با تندرستی انسان دارد این دیگر بسیار جا افتاده است که آدمی با داشتن چربی اضافه در بدن و به قول امروزی ها اضافه وزن دچار مشکلات قلبی و عروقی، سرطان، بیماری دیابت نوع دو و دیگر امراض می شود. اما تحقیقات ثابت کرده است که کسانی که دچار چاقی سیبی شکل هستند بیشتر از کسانی که دچار چاقی گلابی شکل‌اند به رژیم های کاهش وزن نیازمندند و اضافه وزن برای کسانی به شکل سیب چاق می شوند بسیار خطرناک است.

چاقی سیبی شکل یا چاقی که در ناحیه پهلوها با تجمع چربی رو به روست نشان از تجمع چربی عمیق در بدن دارد. این افراد چربی را در اطراف ارگان‌های حیاتی بدن ذخیره می‌کنند و همین امراضی مانند سکته‌های ناگهانی قلبی و همین طور کبد چرب و دیگر مشکلات را به همراه دارد. کاهش وزن برای کسانی که دچار این مشکل‌اند بسیار سخت‌تر از دیگر کسانی است که با چاقی گلابی شکل که چربی را در نهایه جلویی شکم ذخیره می کنند.

لاغری برای کسانی که چربی عمیق یا چربی احشایی دارند باید با همراهی رژیم غذایی و ورزش صورت بگیرد. شاید در فکر شما باشد که با ورزش تنها و البته ادامه دادن به یک رژیم غذایی پرچربی و پر از کربوهیدرات بشود وزن کم کرد و از سویی دیگر مشکلات دست و پنجه نرم کردن با یک رژیم سخت روبه‌رو نبود. کاهش وزن با این روش کلا امکان پذیر نیست تحقیقات نشان داد است که کسانی که برای کاهش وزن خود و از دست دادن چربی‌ها فقط به ورزش اکتفا می کنند تنها می توانند در طول یک دوره رژیم ۲۰% اضافه وزن خود را از دست بدهد در حالی که همراهی یک ورزش مختصر با یک رژیم درست کاهش وزن و در عین حال تنظیم سبک زندگی  تا ۹۰% احتمال موفقیت شما را به همراه دارد.

رژیم های یویو

حالا چه کاهش وزن و چه افزایش وزن هدف شما باشد یک مشکل بزرگ دیگر بر سر راه است و آن هم وضعیت یویو رژیم هاست . بازی یویو چرخی است با یک نخ بالا و پایین می رود و نماد بالا و پایین شدن است. اضافه وزن و کمبود وزن هر دو از مشکلاتی است که همیشه شما با آن درگیر هستید و مانند یویو بالا و پایین می‌روند این یعنی وزن خود را با هزار مشکل پایین می آورید و بعد از مدتی کوتاه آن خود به خود بالا می رود و یا همین طور در افزایش وزن باز این مشکل وجود دارد که وزن شما خود به خود پایین می‌رود . اما فقط یک روش برای کاهش دائمی و البته افزایش دائمی وزن وجود دارد و آن هم تغییر سبک زندگی است . شما نمی‌توانید همیشه در رژیم سخت غذایی باشید مگر این که یک رژیم معتدل را برای همیشه رعایت کنید. از غذاهای چرب استفاده نکنید و بیشتر ورزش کنید؛ در برنامه خود استفاده از سبزیجات را بیشتر کنید؛ گوشت قرمز کمتر بخورد؛ مصرف نمک و شکر را به حداقل برسانید تا دچار وضعیت یویو نشوید . سالم و تندرست باشید.

[review]

Leave A Reply

ایمیل شما توسط دیگران مشاهده نمیشود