آیا وکس صورت در دوران قاعدگی مضر است؟

0

شاید برای خانم ها این سوال پیش آمده باشد که به جز رنگ مو در دوران قاعدگی، آیا وکس صورت در دوران قاعدگی هم برای بدن مضر است یا خیر؟ خیلی از خانم ها، برای زیبایی خود اهمیت زیادی قائل هستند و حتی برای خدمات زیبایی خود دارای برنامه می باشند، مثلا برای مانیکور، پدیکور و یا وکس صورت یا بدن و یا خدمات دیگر، دارای برنامه زمانبندی می باشند. خانم ها هنگامی که حس کنند به این موارد نیاز دارند، فقط با یک کلیک و رزرو کردن و یا، با یک تماس، نیاز خود را برآورده می کنند و توجهی به چرخه قاعدگی خود ندارند.

همانطور که میدانید، خانم ها دارای سه چرخه هورمونی مانند استروژن، پروژسترون و تستوسترون در یک ماه هستند، که به صورت متفاوت بر روی پوست تاثیراتی نیز می گذارند. البته خانم هایی که با این چرخه هورمونی آشنایی دارند، راحت تر می توانند برای خود برنامه ریزی نمایند و حتی برای کاهش درد به خاطر انجام وکس صورت در دوران قاعدگی یا فشیال، می توانند از خدمات دیگری مانند استفاده از ماسک های صورت مرطوب کننده و یا شاداب کننده نیز استفاده نمایند. چرخه هورمونی یک خانم عموما ۲۸ روزه است و روز اول آن، با اولین روز از زمان پریود آغاز می شود؛ که طبق این دوره می توانند برای خود یک برنامه منظم و مدون طراحی نمایند.


پیشنهاد نویسنده: رنگ مو در دوران بارداری


وکس صورت در دوران قاعدگی آری یا خیر؟

وکس صورت در دوران قاعدگی یا فشیال کردن، ایده مناسبی نیست. بسیاری از خانم ها فکر می کنند، این دوران بهترین زمان برای وکس کردن  صورت و بدن و فشیال کردن است و صورت آن ها با درد کمتری مواجه است، که البته این ایده، کاملا متفاوت با چیزی است که برای آن ها اتفاق خواهد افتاد. چرا که در این دوران، پوست و مو، بسیار حساس تر از قبل شده و متحمل درد بیشتری در هر ناحیه به خصوص در ناحیه صورت است. پس وکس صورت در دوران قاعدگی ایده درستی نیست و به حساس شدن و جوش زدن نیز منجر می شود.

بهترین زمان برای استفاده از وکس صورت یا فشیال کردن، ۱۰- ۱۴ روز قبل از دوره قاعدگی است که در این زمان از ایجاد آکنه و جوش زدن هم جلوگیری می شود. در ۲ هفته اول چرخه قاعدگی، هورمون استروژن بر دیگر هورمون ها غالب است و در ۲ هفته بعد یعنی ۱۵ -۲۸ هورمون پروژسترون نسبت به استروژن افزایش می یابد. با افزایش پروژسترون در نیمه دوم از چرخه قاعدگی و افزایش میزان ترشح سبوم، و تکثیر انواع باکتری ها، پوست صورت چرب تر شده و گاهی اوقات باعث ایجاد جوش و آکنه نیز می شود. با این حال، بهتر است که مدام پوست خود را از چربی پاک نمایید و نگذارید که چربی بین منافذ پوست بیشتر شود و مشکلاتی را برای شما بوجود آورد. در این دوران، بهتر است که از مرطوب کننده هایی که بر پایه آب نه روغن هستند، استفاده شود و حتی برای پاک کردن آرایش هم به نوع پاک کننده آرایش نیز دقت زیادی شود.

وکس صورت در دوران قاعدگیلایه برداری در دوران قاعدگی

خانم هایی که لایه برداری صورت خود را ۲ بار در هفته یا ۲ بار در ماه انجام میدهند، یادشان باشد که لایه برداری صورت در در دوران قاعدگی کاری درست نبوده و باعث ایجاد قرمزی و خارش بر روی پوست نیز می شود. از آنجایی که ترشح سبوم در این دوران بالا می رود، در نتیجه با کاهش استروژن، هورمون های مردانه یعنی پروژسترون و تستوسترون افزایش یافته و جوشهای ریزی در ناحیه چانه، دوردهان و گاها بر روی پیشانی ایجاد می شود، که برای برطرف کردن آن باید از محصولات ضدجوش و یا محلول هایی که بر پایه آب است، استفاده شود؛ پس لایه برداری مانند وکس  صورت در دوران قاعدگی کاری مناسب نیست.

مراقبت از پوست در دوران قاعدگی

همانطور که در بالا اشاره شد، خدمات زیبایی مانند، فشیال، لایه برداری و وکس صورت در دوران قاعدگی به خاطر حساس شدن پوست، نیز نباید انجام گیرد و باید در انتخاب محصولات آرایشی و بهداشتی هم دقت کافی داشت، تا مبادا به خاطر چرب شدن پوست صورت و جوش، جای جوش بر روی صورت باقی بماند.خانم هایی که در دوران قاعدگی، زیاد در معرض آفتاب هستند، برای جلوگیری از سرخی و خارش در این محیط ها باید از کرم ضدآفتاب مایع یا کرم پودرهایی که دارای ضدآفتاب هستند، استفاده نمایند تا دچار سوختگی و یا خارش شدید نشوند.

امیدوارم از این مقاله استفاده لازم را برده باشید و تا جاییکه ممکن است از وکس  صورت در دوران قاعدگی یا دیگر خدمات زیبایی تا حد ممکن استفاده نکنید. لطفا نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

Leave A Reply

ایمیل شما توسط دیگران مشاهده نمیشود