تاثیر اختلالات هورمونی بر افزایش وزن

۱۳۷

تعادل هورمونی، نقش مهمی در بدن ما ایفا می کند. تعادل هورمونی، به حفظ دمای مطلوب بدن کمک می کند، هضم غذا را تنظیم می کند، عملکرد ذهنی را افزایش می دهد و حتی می تواند باعث باردار شدن شود. وقتی دچار اختلالات هورمونی می شویم، یا سلول های بدن نسبت به هورمون ها غیرحساس شوند، مشکلات بسیار زیادی می تواند رخ بدهد.

حتماً تا به حال شنیده اید که کاهش استروژن، می تواند باعث بی نظمی در قاعدگی، گُر گرفتگی و بی خوابی شود. یا حتما می دانید که تولید میزان نا کافی هورمون تیروئید، باعث ایجاد  اختلال درمغز، خواب آلودگی و یبوست می شود.

[megadesc]اما آیا می دانستید که اختلالات هورمونی می تواند منجر به انباشته شدن چربی در بدن شود؟![/megadesc]

همان طورکه می بینید اختلالات هورمونی تاثیرات بسیاری روی بدن می گذارد و یکی از آزاردهنده ترین آن ها افزایش ناخواسته وزن است.

ممکن است شما به خاطر نتیجه نگرفتن از انواع و اقسام رژیم های لاغری، برنامه های ورزشی، ماساژ لاغری و سایر روش های لاغری، بسیار نا امید شده باشید.

متخصصان می گویند اختلالات هورمونی و عدم تعادل در ۸ هورمون زیر، ممکن است دلیل اصلی افزایش وزن ناخواسته شما باشد:

مطالعه بیشتر: دلیل جوش زدن و ۷ راه برای درمان آن

 تاثیر اختلالات هورمونی بر افزایش وزن

مقاومت در برابر انسولین

 انسولین، هورمونی است که توسط غده پانکراس در بدن شما ترشح می شود. انسولین کمک می کند تا قند توسط جریان خون، به سلول های بدن بدن برسد و مقدار اضافی گلوکوز، به شکل گلیکوژن در کبد ذخیره شود.

بعید نیست که سلول ها، حساسیت خود را نسبت به انسولین از دست بدهند و قند به دست آمده از غذاها را در گردش خون رها سازند. در نتیجه، پانکراس سعی می کند تا در این مقاومت پیروز شود بنابراین انسولین بیشتری تولید می کند.

افزایش میزان انسولین با چاقی، رابطه مستقیم دارد.

اختلال در هورمون کورتیزول

غدد آدرنالین، هورمون کورتیزول را در شرایط استرس زا آزاد می کند تا مکانیسم دفاعی بدن را فعال سازند.

در حالی که خیلی از ما هنگامی که استرس داریم، نسبت به خوردن غذا بی میلیم ، در معرض شدید احساسات منفی قرار گرفتن، می تواند سطح کورتیزول را به طور دائم بالا ببرد. که خود می تواند باعث افزایش میل به غذا و افزایش وزن شود.

مطالعه بیشتر: رژیم لاغری سریع با ۳ راه آسان و علمی 

اختلالات هورمونی

تستسترون بیش از حد

ممکن است تعجب کنید که تولید مقدار مشخصی هورمون مردانه در بدن زنان زنان یک امر طبیعی است. اما گاهی اوقات ممکن است مشکلاتی ایجاد شود مانند ترشح بیش از حد آندروژن، که اغلب منجر به سندروم تخمدان پلی کیستیک می شود که ممکن است روی چرخه قاعدگی، بارداری، اضافه وزن و ظاهر پوست تاثیر بگذارد.

اختلال در هورمون تیروئید

غدد تیروئید، هورمون های تیروکسین و تري يدوتیرونین را تولید می کنند که دمای بدن، سلامت متابولیک و سلامت روحی را تحت کنترل دارند. بنابراین اگر سطح هورمون تیروئید کاهش یابد، ممکن است اضافه وزن پیدا کنید بدون این که تغییری در فعالیت روزانه و رزیم غذایی خود داده باشید.

کمبود سِروتونین

سروتونین در واقع یک هورمون نیست بلکه یک نورو ترنسمیتر یا به عبارت دیگر یک انتقال دهنده عصبی است که سیگنال ها را به مغز شما ارسال می کند. سیگنال هایی مانند هماهنگ سازی آستانه تحمل شما در برابر درد، عادات خواب، هوس کردن غذا و هضم آن.

ممکن است افسردگی، کمبود ویتامین و کمبود نور خورشید، سطح سروتونین شما را کاهش دهد و تمایل شما را نسبت به غذاهایی که حاوی قند زیاد هست، بیشتر کند و در نتیجه باعث افزایش وزن می شود.

 تاثیر اختلالات هورمونی بر افزایش وزن

اختلال در هورمون گرلین (محرک احساس گرسنگی)

وقتی که شکم شما برای مدت طولانی خالی باشد، شروع می کند به ترشح هورمون گرلین تا به مغز شما این سیگنال را بدهد که وقت خوردن غذا است. وقتی شما غذا می خورید، ترشح این هورمون به طور عادی کاهش می یابد. اما این مکانیزم در افرادی که اضافه وزن زیادی دارند و افرادی که که رژیم های سنگین می گیرند. اختلال در تولید هورمون گرلین باعث پُرخوری و چاقی مفرط می شود.

مشکلات مربوط به پپتاید (پپتید) YY

سلول های مخصوصی در روده، این هورمون را تولید می کنند تا مصرف غذا را محدود کنند و میزان سیری شما را افزایش دهند. اما افرادی که به طور مرتب ازغذاهای فراوری شده استفاده می کنند و یا قند خون بالایی دارند، اغلب از میزان پپتید YY کمی برخوردار هستند که ممکن است اشتها را زیاد کند و باعث افزایش قابل توجه وزن شود.

اختلالات هورمونی

نتیجه گیری

تمتم خواسته ما این است که شما و نزدیکانتان، زندگی ای سرشار از سلامتی وخوشحالی داشته باشید. سلامتی یک چیز بسیار ارزشمند است؛ بنابراین از جسم و روان خود مراقبت کنید تا بتوانید به نحو احسن زنگی کنید. به یاد داشته باشید که شما فقط یکبار زندگی می کنید!

لطفاً این مطلب را برای خانواده و دوستانتان به اشتراک بگذارید و نظر خود را در بخش “دیدگاه”  پایین صفحه برای ما بفرستید.

برای ما بنویسید که به چه موضوعی نیاز دارید تا پاسخ آن را برای شما بنویسیم؟

Leave A Reply

ایمیل شما توسط دیگران مشاهده نمیشود