TRX (تی آر ایکس) بهتر است یا کراس فیت (CrossFit)؟

۲,۳۸۶

شاید تا به حال کسی اسم TRX یا کراس فیت را نشنیده باشد و یا اگر شنیده باشد،نداند که هر کدام از این ورزش ها برای چه هدفی ایجاد شده اند. برای خیلی از افراد، سوال های گوناگونی مانند اینکه تی آر ایکس(TRX) چیست؟، کراس فیت (Crossfit)چیست؟ و یا کراس فیت و تی آر ایکس چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ و حتی سوال های دیگری که ممکن است پرسیده شود، پیش آید. امروزه، عموم افرادی که برای لاغری و تناسب اندام خود تلاش می کنند، همیشه دنبال بهترین ورزش و یا رژیم غذایی هستند تا در سریعترین راه ممکن، به هدف ایده آل خود برسند. ما در این مقاله  سعی کرده ایم که به صورت مختصر به این سوالات، پاسخ دهیم و برای توضیحات بیشتر،مقالات آینده ما را دنبال نمایید. لازم به ذکر است، برای خرید محصولات بهداشتی قبل یا بعد از ورزش، می توانید از فروشگاه اینترنتی مو تن رو خرید خود را انجام دهید.


توضیح بیشتر: لاغری شکم بدون ورزش با یک قهرمان 


TRX چیست؟

تی آر ایکس (TRX)، مخفف کلمه (Total Resistance Exercise) و از جمله ورزش هایی است که برای کاهش وزن، نمی توان روی آن حساب باز کرد و حتی جز ورزش های بدنسازی هم به حساب نمی آید.معمولا تی آر ایکس، برای فرم دهی به بدن و حجیم کردن عضلات کاربرد دارد و بعنوان یک تمرین استقامتی و کششی و همچنین برقراری تعادل، مفید می باشد. البته افرادی که برای کاهش وزن و لاغری این ورزش را انتخاب می کنند، حتما باید درکنار TRX، از ورزش های هوازی و رژیم های غذایی مناسب نیز استفاده نمایند. برای اولین بار، تی آر ایکس توسط رندی هتریک که یک افسر نیروی دریایی آمریکا بود ابداع شد، هدف اصلی رندی، تقویت استقامت و قدرت بدنی افراد نیروی دریایی و ارتش بوده است و به خاطر نبود وسیله ورزشی و با هدف افزایش استقامت، تی آر ایکس ابداع شد. این ورزش توسط یک کش یا سیم مخصوص تی آر ایکس و با حرکات خاص خود بوجود آمده است و به خاطر کم حجم بودن وسیله ورزشی و نصب آسان در هر مکانی، در ارتش پر طرفدار و ماندگار شد. البته امروزه، این ورزش برای تمامی افراد در هر سن و سالی و در هر مکانی جهت تمرین های استقامتی و فرم دهی به بدن کاربرد دارد. TRX، برای اولین بار از سال ۱۹۹۰ طراحی شد و تا به امروز حرکات به ۱۳۰۰ و حرکات شکمی نیز به ۶۲ حرکت رسیده است و از این ورزش به بعنوان یک ورزش استقامتی، تعادلی، چربی سوزی و انعطاف پذیری می توان استفاده کرد.

تی آر ایکس

CrossFit چیست؟

کراس فیت از سال ۲۰۰۰ توسط گلسمن که یک ژیمناستیک کار نوجوان بوده است،ابداع شده است. گلسمن در دوران نوجوانی برای اینکه بتواند از دیگر ژیمناستیک کارهای دیگر پیشی بگیرد شروع به کار کردن با دمبل و وزنه به طرق مختلف پرداخت. البته زمینه آن از سال ها قبل شروع شده بود و بعد از تلاش و پیگیری کراس فیت حاضر بوجود آمد.کراس فیت، جز ورزش های هوازی، وزنه برداری، ژیمناستیک و تمرین های استقامتی و مقاومتی محسوب می شود و هدف اصلی این ورزش،ایجاد تناسب اندام می باشد. از تمرین های کراس فیت می توان به حرکات انفجاری که به صورت مداری بوده و استراحت در آن بسیار کوتاه است، اشاره کرد.عموما این تمرینات در سراسر بدن است که شامل کشیدن، دویدن، پاروزدن و فشار دادن و.. است. در کراس فیت عموما از کتل بلز (وزنه ای که به شکل زنگوله و دارای دسته است)، طناب پرش و کوهنوردی و دستگاه پاروزنی استفاده می شود.از عمده ترین تمرینات کراس فیت می توان به شنا، دراز نشست و بارفیکس نیز اشاره کرد.

کرگ گلسمن می‌گوید: “زندگی غیر قابل پیش بینی است، سختی‌ها بسیار بیشتر از چیزی است که ما در کراس فیت انجام می‌دهیم. بنابراین کراس فیت تمرینی است که می‌تواند از لحاظ روحی نیز شما را برای گذشتن از رنج و سختی آماده کند. فشاری که در طول تمرینات متحمل می‌شوید انعکاسی به مراتب کارآمد در زندگی واقعی‌تان خواهد داشت.”

کراس فیت

تفاوت کراس فیت و تی آر ایکس چیست؟

در بالا به اختصار  به توضیح کراس فیت و TRX پرداختیم، حال در این بخش قصد داریم که تفاوت های عمده این دو ورزش را با یکدیگر بیان کنیم.

 • کراس فیت از دسته ورزش های هوازی است.
 • تی آر ایکس را نمی توان جز دسته خاصی به حساب آورد و یک تمرین استقامتی است.
 • کراس فیت برای کاهش وزن و چربی سوزی مناسب بوده است.
 • تی آر ایکس برای چربی سوزی و آمادگی جسمانی نیز مناسب است.
 • کراس فیت، ترکیبی از ورزش های ژیمناستیک، هوازی و وزنه برداری است.
 • TRX، یک تمرین استقامتی و با هدف فرم دهی و افزایش سوخت و ساز بدن ایجاد شده است.
 • از عمده ترین فواید کراس فیت می توان به در گیر کردن همزمان کل بدن و افزایش سوخت و ساز بدن و چربی سوزی فوق العاده اشاره کرد که به خاطر سنگین بودن و استفاده از وزنه، برای آقایان مناسب تر است.
 • از فواید TRX، علاوه بر چربی سوزی، باعث بالا بردن آمادگی جسمانی، استقامت و انعطاف پذیری، افزایش قدرت جسمانی و عضله سازی می توان اشاره کرد. این ورزش برای تمامی افراد بخصوص خانم ها برای داشتن تناسب اندام مناسب تر است.
 • از بارزترین حرکات کراس فیت می توان به برپی،تراستر، حرکات شنا، بارفیکس، پرش طول، اسکات، پرتاب توپ و حرکات Snatch، و حرکت Clean and jerk و غیره اشاره کرد.
 • از بارزترین حرکات تی آر ایکس می توان به شنای سوئدی،پرس سینه،حرکت قایقی یا پارو زدن،لانچ،اسکوات، جلو بازو، پرس سینه ایستاده، حرکت قایقی تک دست، پل لگن و باسن، کوهنوردی معکوس و غیره اشاره کرد.
 • در حالت کلی، می توان از کراس فیت برای لاغری و کاهش سایز و از تی آر ایکس برای فرم دهی به بدن با استفاده از یک کش می توان استفاده نمود.

امیدوارم توانسته باشیم، به تعدادی از سوالات شما دوستان پاسخ داده باشیم، در مقالات آینده به طور کامل و جامع تر ورزش ها  را بررسی می نماییم.


مطالعه بیشتر:لاغری فوری در ۷ روز با رژیم GM


 

برای ما بنویسید که به چه موضوعی نیاز دارید تا پاسخ آن را برای شما بنویسیم؟

[contact-form-7 404 "Not Found"]
۲ Comments
 1. kalavarzesh says

  کراس فیت ورزشی قدرتی و بسیار هیجان انگیزی است که از محبوبیت بالایی در بین علاقمندان به ورزش های قدرتی برخوردار است. این ورزش ترکیبی از تمرینات استقامتی، انفجاری، وزنه برداری قدرتی و المپیکی، تمرینات وزن بدن، پلایومتریک، کتل بل و سرعتی است که استقامت بدن، قدرت عضلات، انعطاف بدنی، تعادل بدنی، چابکی، سرعت، دقت و هماهنگی بین عضلات را به چالش می کشد.

  1. مهرناز نیک مرام says

   سلام
   ممنون از نظر زیباتون

Leave A Reply

ایمیل شما توسط دیگران مشاهده نمیشود