ریمل مژه چیست و چه تاثیری بر آرایش چشم دارد

ریمل یکی از ابزار آرایشی خانم‌هاست که استفاده از آن تاثیر بسیار زیادی روی زیبایی چشم‌ها و در نهایت زیبایی چهره دارد. اگر مژه‌های کوتاه یا کم پشتی دارید می‌توانید به راحتی و فقط با استفاده از ریمل، مژه‌هایتان را پر و بلند کنید. اگر می‌خواهید بدانید ریمل مژه چیست و چه تاثیری بر آرایش چشم دارد، این مقاله مخصوص شماست چون همه سعی خود را کرده‌ایم که همه چیز در مورد ریمل را به شما بگوییم تا در زمان خرید این محصول و در زمان استفاده از آن مشکلی نداشته باشید. پس تا پایان این مقاله از مو تن رو همراه ما باشید.

ریمل مژه چیست

اگر قصد خرید ریمل دارید ابتدا باید بدانید ریمل مژه چیست و چگونه از آن استفاده می‌شود. ریمل یک وسیله آرایشی بسیار جذاب است که برای رنگ ‌آمیزی مژه‌ها و ابروها از آن استفاده می‌شود. ریمل کمک می‌کند مژه‌ها زیباتر، جذاب تر و شاداب تر دیده شوند.

تاریخچه ی ریمل

از قرن نوزدهم استفاده از ریمل در بین مردم به خصوص خانم‌ها رواج داشته است. مصریان در زمان‌های دور برای تیره کردن مژه‌ها، ابروها و پلک خود از سرمه استفاده می‌کردند تا به کمک آن بتوانند ارواح شیطانی را دفع کنند. پس از مصریان رومی‌ها و یونانی‌ها هم به استفاده از این ماده روی آوردند. در انگلیس هم از این ماده آرایشی استفاده می‌شد و از دهه 1880 نام maschera یا ماسکارا که یک نام ایتالیایی است روی آن نهاده شد.

ریمل از چه موادی ساخته شده است و انواع آن بر اساس ترکیبات

همه ریمل‌ها از مواد اولیه یکسان از جمله موم، رنگدانه و مواد سازنده ساختمان رشته‌ای ساخته می‌شوند. در اصل، ریمل مژه و ریمل ابرو از ترکیب روغن و موم بدست می‌آید که باعث قوام و غلظت رنگ می‌شود. علاوه بر مواد گفته شده، در ریمل‌ها ممکن است از مواد شیمیایی نگه ‌دارنده هم برای جلوگیری از جمع شدن، لکه‌ شدن یا جداسازی مواد استفاده شود.

ریمل‌ها از نظر ترکیبات ساخت دو نوع هستند:

۱- ریمل‌های محلول در آب:

ریمل‌های محلول در آب با محتوای آب بیشتری ساخته می‌شوند. این نوع ریمل، ساده و راحت از روی مژه پاک می‌شود و استفاده از آن برای مبتدیان گزینه بسیار خوبی است. همچنین از ریمل‌های محلول در آب می‌توان برای استفاده روزانه استفاده کرد چون سبب پوسته پوسته شدن یا گلوله شدن ریمل روی مژه‌ها نخواهد شد و از انعطاف بیشتری هم برخوردار است که همین مسئله کمک می‌کند مژه‌های شما دچار آسیب نشوند. نکته منفی در مورد ریمل‌های محلول در آب این است که به طور کامل خشک نشده و ممکن است اثرات تیره‌ای روی پلک پایین شما برجای بگذارند.

۲- ریمل‌های ضد آب:

فرمولاسیون ساخت ریمل‌های ضد آب به گونه‌ای است که در ساخت آن از آب کمتری استفاده شده و به شدت در برابر حل شدن در آب مقاوم هستند. در صورت گریه کردن، عرق کردن یا خیس شدن چشم، این ریمل سریع از روی مژه کنده نمی‌شود. در استفاده از این نوع ریمل مراقب باشید چون ریمل ضدآب برای استفاده روزانه مناسب نیست و به مژه‌های شما آسیب می‌رساند. این نوع ریمل تمایل به خشک شدن و اتصال مژه‌ها به یکدیگر دارد و همین مسئله باعث کشیده شدن ریشه و از بین رفتن مژه خواهد شد. بهتر است برای پاک کردن ریمل ضد آب از روی مژه حتما از مواد پاک کننده مخصوص آرایش چشم یا پاک‌کننده‌های حاوی روغن استفاده شود.

ریمل های مختلف و کاربردهای متفاوت آنها

ریمل‌ها از نظر کاربردی که دارند شامل انواع مختلفی می‌شوند که عبارتند از:

1- ریمل حجم دهنده (Volume Mascara)

ریمل حجم دهنده فرمول ساخت غلیظی دارد و حاوی پلیمرهای سیلیکون یا موم است که به پرپشت نشان دادن مژه‌ها کمک می‌کند. برس این نوع ریمل، تپل و ضخیم است و با یک حرکت حجم زیادی از ریمل را روی مژه‌ها پخش می‌کند.

انواع ریمل از نظر کاربرد

2- ریمل بلند کننده ( Lengthening Mascara )

این نوع ریمل بلند کننده دارای موادی مانند الیاف است که خودشان را به مژه چسبانده و ظاهر مژه را بلندتر نشان می‌دهند.

3- ریمل فر کننده

در ریمل فر کننده از پلیمر و رزین استفاده شده تا بتواند فر مژه را بطور موقت حفظ کند. برای استفاده از ریمل فر کننده باید آن را به ریشه مژه‌ها بزنید تا به خوبی شکل بگیرند. این مدل کمک می‌کند لیفت مژه را تجربه کنید.

4- ریمل جدا کننده مژه

این محصول همه کاره است بطوری که هم حجم دهنده، هم ضخیم کننده و هم ضد آب است. این ریمل باید کاملا یکنواخت روی مژه‌ها پخش شود تا بخاطر باف خاصی که دارد کمک کند هر مژه جداگانه، ظریف و با فر زیبایی نشان داده شود.

ریمل جدا کننده

5- ریمل تقویتی

این ریمل علاوه بر حجم دهی و بلند کردن مژه، به تقویت و پرشدن مژه به طور طبیعی هم کمک می‌کند.

6- ریمل فیبری (Fiber Mascara)

ریمل‌های فیبری پوشانندگی زیادی دارند و در زمان استفاده و حرکت روی مژه، با مژه‌ها درگیر می شوند و همه مژه‌های شما را پوشش خواهند داد.

7- ریمل ضد آب (Waterproof Mascara)

ریمل ضد آب حاوی موم و روغن معدنی است و در برابر آب و تعریق مقاوم است. اگر زیاد عرق می‌کنید یا پوست چربی دارید یا می‌خواهید در استخر با آرایش باشید از این ریمل استفاده کنید.

8- ریمل اکلیلی

ریمل اکلیلی یک نوع ریمل جذاب و پر زرق و برق است که در صورت استفاده از آن می‌توانید به خوبی در مهمانی‌ها بدرخشید. این ریمل در رنگ‌های مختلف ساخته و به بازار عرضه می‌شود. هنگام استفاده از ریمل اکلیلی حواستان باشد که آن را به خوبی روی همه مژه‌ها پخش کنید تا یک جا جمع نشود.

انواع ریمل

9- ریمل‌های رنگی (Colored Mascara)

اگر دوست دارید خیلی تغییر کنید و یک میکاپ هیجان انگیز داشته باشید از ریمل‌های رنگی استفاده کنید. هنگام استفاده از این نوع ریمل مراقب باشید که یادتان نرود به مژه‌های پلک پایین هم ریمل بزنید!

10- ریمل بدون سیاهی

اگر از کثیف شدن دور چشمتان با ریمل خسته شده‌اید وقتش رسیده که آن را عوض کنید و یک ریمل بدون سیاهی تهیه کنید. این ریمل ماندگاری بالایی دارد و زیر چشم شما را سیاه نخواهد کرد.

11- ریمل دیفاینر (Definer Mascara)

این نوع ریمل هم مثل ریمل جدا کننده تقریبا همه کاره است. ریمل دیفاینر به حجم دادن و بلند شدن مژه‌ها کمک می‌کند. این ریمل ضد آب بوده و با پخش مساوی روی مژه‌ها، ظاهری مرتب و آراسته به مژه‌هایتان می‌بخشد. این ریمل‌ها از رنگدانه و پلیمرهای خاص ساخته شده و کمک می‌کنند مژه ظاهری طبیعی داشته باشد. این نوع ریمل برای استفاه روزانه مناسب است.

12- ریمل ابرو

ریمل ابرو هم تقریبا مانند ریمل مژه است که در رنگ های مختلف وجود دارد و استفاده از ریمل ابرو به براق شدن و پرپشت شدن ابروهایتان کمک می‌کند.

13- ریمل ژله‌ای

ریمل ژله‌ای انعطاف پذیری بالایی دارد و در حالت دادن به مژه‌ها، بلند کردن و فر کردن آن‌ها تاثیر زیادی دارد. ریمل ژله‌ای حالت طبیعی به مژه‌ها داده و به راحتی هم پاک می‌شود.

14- ریمل دو سر (Double mascara)

ریمل‌های دو سر یا اصطلاحا 2 در 1، دو کاربرد متفاوت دارند. این ریمل حجم دهندگی و افزایش طول مژه را بطور همزمان انجام می‌دهد. یک سر این ریمل مایع سفید رنگ دارد که به مژه‌ها حجم داده و به محافظت از مژه‌ها و جلوگیری از خشک شدن و شکننده شدن آن‌ها می‌پردازد و سر دیگر مژه‌ها را بلند می‌کند.

دسته بندی انواع ریمل با توجه به شکل برس

ریمل‌ها از نظر شکل برس به چند دسته تقسیم بندی می‌شوند. انواع برس ریمل عبارتند از:

برس مخروطی: این نوع برس نوک باریکی دارد و هنگام استفاده، مژه‌‌های گوشه داخلی چشم را هم گرفته و بلند می‌کند. انتهای پهن هم مژه‌‌های گوشه خارجی را به خوبی پوشش می‌‌دهد.

برس مخروطی ریمل

برس باریک و صاف: این برس‌ تک تک مژه‌‌ها، حتی مژه‌های ریز و نازک گوشه‌ داخلی چشم را پوشش می‌دهد و برای افرادی که مژه‌های صاف دارند گزینه بسیار مناسبی است.

برس منحنی: این برس برای حجم دادن به مژه‌ها بسیار عالی عمل می‌کند.

برس توپی: این برس برای زمانیست که می‌خواهید روی قسمت خاصی از مژه‌هایتان تمرکز کنید. کافیست برس را عمودی روی مژه نگه دارید و آن را به سمت بالا بکشید. از این برس بیشتر برای مژه‌های گوشه داخلی چشم استفاده می‌شود.

انواع برس ریمل

برس مارپیچی: این برس مژه‌‌های کوتاه و کم‌ پشت را حالت و حجم می‌دهد.

برس ساعت شنی: در دو طرف این برس، قوس وجود دارد. انحنای برس باعث می‌شود مژه‌‌های گوشه‌‌های خارجی چشم هم به خوبی تحت پوشش ریمل باشند.

برس ضخیم و متراکم: این برس از موها و الیاف متراکم ساخته شده و کمک می‌کند مژه‌‌های کوتاه و نازک هم پرپشت دیده شوند.

برس S شکل: این برس شبیه حرف انگلیسی S است که به حجم دادن و بلند کردن مژه‌ کمک می‌کند.

انواع برس ریمل

چگونه ریمل بزنیم

تا به اینجا دانستید ریمل مژه چیست و چند نوع دارد. حالا باید بدانید که اصول ریمل زدن به این صورت است که ابتدا باید از فرمژه استفاده کنید تا مژه‌ها حالت طبیعی و زیبایی به خود بگیرند سپس نگاه خود را به سمت پایین بیاندازید و مژه‌ها را از ریشه تا انتها با ریمل به دقت به سمت بالا، برس بکشید. این کار را دو یا سه بار می‌توانید انجام دهید. توصیه می‌کنیم بیش از حد این کار را نکنید چون در صورت استفاده زیاد، مژه‌ها داخل یکدیگر رفته و شکل زیبایی نخواهد داشت. اگر می‌خواهید چشمان جذابی داشته باشید بهتر است قسمت بیرونی چشم را با ریمل بیشتری به سمت خارج برس بکشید تا چشم‌ها حالت کشیده پیدا کنند. در آخر ریمل زدن مژه‌های پایینی هم فراموش نشود کافیست برس را عمودی گرفته و آرام روی مژه‌های پایین بکشید.

چگونه ریمل بزنیم

 

نحوه ی صحیح پاک کردن ریمل

برای پاک کردن ریمل از روی چشم، مراحل زیر را یک به یک انجام دهید:

 • قبل از پاک کردن ریمل، دست‌هایتان را به خوبی بشویید.
 • دو عدد پد صد در صد کتان بردارید.
 • روی پدها، پاک کننده مخصوص چشم بریزید. می‌توانید از شیر پاک کن مخصوص چشم یا چشم پاک کن‌های دو فاز استفاده کنید چون این مواد، ریمل‌های ضد آب را هم به خوبی پاک می‌کنند.
 • چشم‌ها را ببندید.
 • در جهت رشد مژه‌ها پدهای حاوی پاک کننده را بکشید.
 • به هیچ وجه برای پاک کردن ریمل از حرکات افقی یا دایره‌ای استفاده نکنید.
 • از گلاب هم می‌توان برای پاک کردن آرایش چشم استفاده کرد.
 • در آخر برای تقویت مژه کمی روغن کرچک یا نارگیل روی مژه‌هایتان بزنید.

نکات ایمنی هنگام ریمل زدن

حالا که دانستید ریمل مژه چیست نکاتی درباره استفاده از ریمل را به شما گوشزد می‌کنیم:

 • بهتر است از ریمل در آخر آرایش استفاده شود.
 • از ماده ریمل بصورت زیادی استفاده نکنید و حتما حواستان باشد مواد اضافی روی برس نباشد. چون موجب لک و قطره شدن بر روی مژه می‌شود.
 • از اینکه برس ریمل را چند بار پشت سر هم روی مژه‌ها بکشید خودداری کنید.
 • معمولا مدتی که می‌توان از یک ریمل استفاده کرد چهار ماه است و بعد از آن وقتی خشک شد باید آن را دور انداخت.
 • اجازه ندهید دیگران از ریمل شما استفاده کنند چون ممکن است میکروب و ویروس چشم آن‌ها از طریق برس وارد ریمل شما شود.

دسته بندی ها

آرایشی و زیبایی
آرایشی و زیبایی
بهداشتی و مراقبتی
بهداشتی و مراقبتی
آشنایی با برندها
آشنایی با برندها
تاپ تن ها
تاپ تن ها
// //