انواع بیگودی دستی و برقی مو + معرفی، بررسی و نحوه استفاده

بیگودی مو

بیگودی نوعی ابراز برای فر کردن مو است که از گذشته تا به امروز به صورت دستی و برقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیگودی انواع مختلفی دارد که بعضی از آن‌ها در عرض چند دقیقه و برخی دیگر ساعت‌ها بعد مو را به شکل‌های گوناگونی فر می‌کند. در ادامه این مقاله قصد داریم به معرفی انواع بیگودی دستی و برقی مو بپردازیم تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

با انواع بیگودی دستی و برقی آشنا شوید

انواع بیگودی دستی و برقی و نحوه کار با آن‌ها متفاوت هستند و هر یک مو را به شکل متفاوتی فر می‌کند. برای مثال برخی از بیگودی‌های دستی، مو را فر درشت، برخی فر ریز و برخی دیگر وِیو می‌کنند که اندازه و مدل آن در مدل فر مو تاثیر دارد.

اما بیگودی دستی یک مزیت بزرگ به انواع بیگودی برقی و دستگاه فر کننده مو دارد و آن هم چیزی جزء محافظت از مو نیست. همان‌طور که می‌دانید، حرارت مستقیم به مو آسیب می‌رساند. هنگامی که دستگاه فر کننده مو مثل بابیلیس، به مو می‌چسبند و مو در تماس مستقیم با حرارت زیاد قرار می‌گیرد، ممکن است آسیب ببیند.

به همین دلیل توصیه می‌‌کنیم پیش از استفاده از هر گونه دستگاه حالت دهنده مو، از اسپری محافظ مو، مثل اسپری دو فاز و محصولات تقویت مو استفاده کنید تا مو آسیب نبیند. بنابراین اگرچه نحوه استفاده از بیگودی دستی به زمان بیشتری نیاز دارد تا مو حالت بگیرد، اما آسیبی به مو وارد نمی‌کند. در ادامه مقاله به انواع بیگودی دستی می‌پردازیم.

بیگودی شلنگی

بیگودی شلنگی بدنه بلندی دارد که به آن بیگودی لوله‌ای هم می‌گویند. این نوع بیگودی بافت نرمی دارد و مو در آن گیر نمی‌کند. این نوع فر کننده موی دستی، انعطاف پذیر است، چرا که در آن یک مفتول سیمی قرار دارد که می‌تواند به سادگی خم شود. بیگودی شلنگی بیشتر مناسب موهای بلند است.

نحوه استفاده از بیگودی شلنگی

 1. ابتدا موهایتان را مرطوب کنید. توجه داشته باشید که موها کاملا خیس یا خشک نباشد.
 2. موهایتان را شانه کنید تا گره‌ای باقی نماند.
 3. جلوی موهایتان را به 3 بخش تقسیم کنید: دو بخش کنار گوش و یک بخش جلوی صورت.
 4. پشت موهایتان را هم به 4 تا 5 بخش تقسیم کنید.
 5. توجه داشته باشید، هر چه میزان قطر بیگودی شلنگی کوچک‌تر باشد، فر مو ریزتر می‌شود.
 6. هر بخش از مویتان را از پایین جمع کنید و دور وسیله فرکننده بپیچید.
 7. بیگودی را جمع کنید، به طوری که موها شبیه به گوجه شوند.
 8. فراموش نکنید که سر بیگودی را جمع کنید تا باز نشود.
 9. چند ساعت صبر کنید تا موها کاملا خشک شوند و حالت بگیرند. در نهایت مویتان را باز کنید و فرها را با دست جدا کنید.

بیگودی فومی

بیگودی فومی از یک فوم ضخیم و نرم ساخته شده است. این بیگودی فومی دو مدل دارد. یک نوع از این فرکننده مو، همراه با کش و دیگری همراه با بدنه یا محافظ پلاستیکی است. اگر موهای بلندی دارید، بهتر است بیگودی فومی کشی تهیه کنید تا به راحتی مویتان را ببندید. اما در صورتی که موی کوتاه دارید، بهتر است سراغ فر کننده مو با بدنه پلاستیکی بروید.

نحوه استفاده از بیگودی فومی

 1. ابتدا مویتان را مرطوب کنید تا همراه با فر کننده موی دستی خشک شود.
 2. مویتان را شانه بزنید تا گره نخورد.
 3. مویتان را به دسته‌های کوچک تقسیم کنید.
 4. بیگودی فومی را از پایین مو جمع کنید و بالا آورید.
 5. در نهایت کش فوم را دور مویتان بپیچید.
 6. در صورتی که از فر کننده مو با بدنه پلاستیکی استفاده می‌کنید، فراموش نکنید که آن را ببندید.
روش استفاده از بیگودی دستی
روش استفاده از بیگودی دستی

بیگودی پارچه‌ای

در گذشته خانم‌ها پارچه‌های بی‌استفاده را در اندازه‌های یکسان برش می‌دادند و مویشان را با آن فر می‌کردند. اما این روزها می‌توانید بیگودی پارچه‌ای را به صورت آماده تهیه کنید. این پارچه‌ها بافت نرمی دارند و به مو آسیب نمی‌رسانند. داخل برخی از این فرکننده‌های پارچه‌‌ای‌‌، یک مفتول قرار دارد که به مو فرم دهد. اما شما می‌توانید بیگودی پارچه‌ای بدون مفتول تهیه کنید. این نوع فر کننده دستی مناسب هر مویی است و می‌توانید آن را از شب تا صبح روی مویتان قرار دهید.

نحوه استفاده از بیگودی پارچه‌ای

 1. ابتدا مویتان را نم کنید. توجه داشته باشید که مویتان خیس نباشد.
 2. مویتان را شانه کنید و به بخش‌های مختلف از پایین تا بالا تقسیم کنید.
 3. مویتان را از پایین، دور پارچه بپیچید.
 4. توصیه می‌کنیم پارچه‌های بلندتری برای راحتی کارتان انتخاب کنید.
 5. در پایان، پارچه را گره بزنید تا مویتان باز نشود.

بیگودی جادویی

چند سال گذشته بیگودی جادویی وارد بازار شد و طرفداران بسیاری پیدا کرد. این بیگودی جادویی بدنه پلاستیکی نازک و توری دارد و به دو مدل تقسیم می‌شود. اولین بیگودی جادویی برای فر درشت است و موها را پیچ می‌دهد. دومین مدل، برای فر مواج یا وِیو است که موها را حالت می‌دهد. با این حال به یاد داشته باشید که این فرکننده جادویی دستی مناسب موهای خیلی بلند نیست.

نحوه استفاده از بیگودی جادویی

 1. در مرحله اول موهایتان را مرطوب کنید.
 2. مویتان را به خوبی شانه کنید.
 3. در مرحله سوم مویتان را به تعداد بیگودی‌های جادویی که دارید، تقسیم کنید.
 4. بیگودی جادویی همراه با یک قلاب است. قلاب را داخل بیگودی قرار دهید.
 5. سپس با سر قلاب داخل بیگودی جادویی، مویتان را داخل بکشید.
 6. در نهایت مو داخل بیگودی جادویی قرار می‌گیرد.
 7. چند ساعت صبر کنید تا مویتان خشک شود و حالت بگیرد.
 8. سپس فرکننده جادویی را به آرامی از مویتان جدا کنید.

بیگودی آب جوشی

بیگودی آب جوشی یکی از قدیمی‌ترین بیگودی‌ها است که از دو بخش تشکیل می‌شود. قسمت خارجی بیگودی آبجوشی یک محافظ توری است که مو را محکم نگه‌می‌دارد. قسمت داخلی بیگودی آبجوشی خالی است که داخل منفذ را با آب پر می‌کنند. البته دیگر بیگودی آبجوشی چندان طرفدار ندارد، چرا که وزن زیادی دارد و فر کردن موها به زمان بیشتری نیاز دارد.

نحوه استفاده از بیگودی آبجوشی

 1. در این روش نیازی نیست که مویتان مرطوب باشد.
 2. مویتان را شانه بزنید و به چندین بخش تقسیم کنید.
 3. فرکننده مو را به مدت 20 دقیقه، بدون بدنه توری، داخل آب جوش قرار دهید تا بجوشد و داغ شود.
 4. سپس فرکننده را از آب خارجی کنید و از پایین تا بالا، دور مویتان بپیچید.
 5. در نهایت تور فرکننده آب جوشی را دور مویتان قرار دهید تا مو ثابت باقی بماند.

بیگودی چسبی

بیگودی چسبی از دو بخش تقسیم شده است. بخش رویی این فر کننده مو حاوی دندانه‌های بسیار ریزی است که مو داخل این دندانه‌ها قرار می‌گیرد و به اصطلاح می‌چسبد. بخش دوم، بدنه نرم ابری یا فومی بیگودی چسبی است.

البته ممکن است برخی از بیگودی‌های چسبی فاقد بدنه داخلی باشند که در فر کردن مو اهمیتی ندارد. برای بستن مو با این دستگاه فر کننده نیازی به کش ندارید، چرا که مو به آن می‌چسبد. اما اگر موهای پرپشتی دارید، فقط با یک سنجاق، بیگودی چسبی را به سر متصل کنید تا ثابت باقی بماند.

نحوه استفاده از بیگودی چسبی

 1. توصیه می‌کنیم مویتان خشک یا نیمه خشک باشد تا مو به این وسیله بچسبد.
 2. از پایین مویتان را دور بیگودی چسبی بپیچید.
 3. توصیه می‌کنیم مو را محکم دور فرکننده بچیپید تا جدا نشود.
 4. در صورتی که مویتان به خوبی به فرکننده چسبی متصل نشد، می‌توانید از یک سنجاق استفاده کنید.
 5. در صورتی که می‌خواهید از وز شدن مویتان جلوگیری کنید، پیش از پیچاندن مو، حتما از یک کرم یا اسپری موی ضد وز استفاده کنید.

بیگودی قدیمی

بیگودی قدیمی یا بیگودی کلاسیک همچنان در بسیاری از آرایشگاه‌ها و خانه‌ها پیدا می‌شود. این فرکننده، بدنه فلزی دارد و روی آن تور پلاستیکی یا فلزی است. نحوه کار با این فرکننده بسیار ساده است و اندازه آن باعث ایجاد فرد درشت یا ریز می‌شود.

نحوه استفاده از بیگودی قدیمی

ست بیگودی ۱۲ عددی سایز خیلی کوچک
ست بیگودی ۱۲ عددی سایز خیلی کوچک
 1. مویتان را کمی مرطوب کنید.
 2. می‌توانید کمی از اسپری حالت دهنده مو نیز استفاده کنید.
 3. مویتان را شانه و به بخش‌های مختلف تقسیم کنید.
 4. هر بیگودی قدیمی را از پایین دور مویتان جمع کنید و به کف سر بیاورید.
 5. یک یا دو سنجاق بردارید و هر بیگودی قدیمی را روی سر محکم کنید.
 6. برخی از خانم‌ها در گذشته یک روسری روی موی جمع شده‌شان قرار می‌دادند که مانع وز شدن مو می‌شود.
 7. همچنین در آرایشگاه‌ها، موی جمع شده را همراه با تافت یا اسپری مو سشوار خشک می‌کنند تا حالت مو ثابت باقی بماند.
 8. پس از چند ساعت می‌توانید فرکننده مو را از سر باز کنید.

بیگودی اسفنجی

بیگودی اسفنجی یک نوع بیگودی دستی کوچک برای موهای کوتاه است. این فرکننده مو از دو بخش اسفنج یا ابر و یک بدنه پلاستیکی همراه با گیره یا قفل تشکیل شده است. اگر می‌خواهید مویتان حالت فر نسبتا ریز داشته باشد، بیگودی ابری انتخاب مناسبی خواهد بود. همچنین قفل یا گیره پلاستیکی این فرکننده مانع باز شدن موها می‌شود.

نحوه استفاده از بیگودی اسفنجی

 1. کمی مویتان را نم کنید تا به خوبی حالت بگیرد.
 2. مویتان را شانه بزنید و به تعداد بیگودی ابری تقسیم کنید.
 3. قفل یا پلاستیک بیگودی اسفنجی را باز کنید و مو را دور آن بپیچید.
 4. در نهایت پلاستیک بیگودی ابری را روی مو قرار دهید و آن را محکم ببندید.

با انواع بیگودی برقی آشنا شوید

فر کردن مو با بیگودی برقی بسیار ساده است. در صورتی که نمی‌خواهید مویتان ساعت‌ها داخل بیگودی دستی قرار گیرد و سرتان سنگین شود، خرید بیگودی برقی، انتخاب مناسبی خواهد بود. با این حال توصیه می‌کنیم پیش از استفاده از دستگاه فر کننده مو یا بیگودی برقی، حتما از اسپری محافظ مو یا اسپری دو فاز استفاده کنید تا میزان آسیب حرارت به مو را به حداقل برسانید.

نحوه استفاده از بیگودی برقی

بیگودی برقی بابیلیس پرو مدل BAB3031E
بیگودی برقی بابیلیس پرو مدل BAB3031E

نحوه استفاده از بیگودی برقی تقریبا شبیه به بیگودی دستی و کلاسیک است. اگر خرید بیگودی برقی در اولویت شما قرار دارد، معروف‌ترین و بهترین مارک بیگودی برقی، رمینگتون، مکس و بابیلیس است که هر سه کیفیت بالایی دارند.

معمولا بیگودی برقی شامل سه سایز کوچک، متوسط و بزرگ است. سایز کوچک برای فر ریز، سایز متوسط برای فر متوسط و سایز بزرگ برای فر درشت و حالت دهی مو مناسب است. البته اگر مویتان کوتاه است، بهتر است بیگودی برقی کوچک یا متوسط انتخاب کنید.

بیگودی‌های برقی داخل یک دستگاه قرار دارند و باید هر یک را در محل درستش قرار دهید. پیش از استفاده از بیگودی برقی آن را به برق بزنید تا گرم شوند. معمولا 5 تا 6 دقیقه زمان برای شارژ و گرم شدن فرکننده برقی مو کافی است.

برای حالت دهی مو با این دستگاه، مویتان اصلا نباید خیس باشد. بهتر است پیش از استفاده از فرکننده برقی، حتما مویتان را کاملا خشک کنید. همچنین در صورت نیاز می‌توانید از اسپری محافظت از مو نیز استفاده کنید.  

در مرحله بعد، بیگودی را دور مویتان بپیچید و با کلیپس داخل جعبه، مویتان را محکم ببندید تا باز نشود. شما می‌توانید پس از نیم ساعت، دستگاه فرکننده مو را باز کنید. اگر می‌خواهید فر مویتان ثابت باقی بماند، به مویتان موس یا تافت بزنید.

سوالات متداول از انواع بیگودی دستی و برقی

در ادامه این بخش از مقاله، به سوالات متداول از انواع بیگودی دستی و برقی و نحوه استفاده از آن‌ها می‌پردازیم. در این صورت شما می‌توانید اشتباهات رایج از استفاده از دستگاه فرکننده مو را تصحیح کنید تا فر مویتان زیباتر شود.

چگونه بیگودی خانگی درست کنیم؟

برای درست کردن بیگودی خانگی، شما به چند تکه کاغذ نیاز دارید. تعدادی کاغذ را لوله کنید. سپس مویتان را به بخش‌های مختلف تقسیم کنید و دور کاغذها بپیچید. کاغذهای لوله شده را می‌توانید با سنجاق به سر متصل کنید. این روش برای درست کردن فر ریز مناسب است. اما اگر به فر ریز علاقه ندارید، می‌توانید از بند حوله کمک بگیرید. برخی از حوله‌های حمام یک بند دارند که مناسب فر کردن موی بلند هستند. بند حوله را روی سر قرار دهید و مویتان را به دو بخش تقسیم کنید. سپس هر سمت مو را دور بند حوله بپیچید و آن را باز هم به صورت گوجه‌ای جمع کنید و سنجاق یا کش پارچه بزنید. پس از 2 تا 3 ساعت، مویتان را باز کنید تا مویتان فر شود.

چگونه موهای فر، وز نشوند؟

ممکن است پس از فر کردن مو با بیگودی دستی، مویتان وز شود. اگر می‌خواهید از وز شدن مو جلوگیری کنید، پیش از شانه کردن موها، حتما از کرم مو یا اسپری ضد وز استفاده کنید.

بهترین بیگودی برای موهای کوتاه کدام است؟

در صورتی که مویتان کوتاه است، از بیگودی دستی کوچک‌تر استفاده کنید. بهترین بیگودی برای موی کوتاه، بیگودی ابری یا اسفنجی، بیگودی قدیمی کوچک و بیگودی جادویی است.

بهترین بیگودی برای موهای بلند کدام است؟

اگر موهایتان بلند است، بهتر است سراغ بیگودی‌های درشت‌تر بروید. بیگودی شلنگی، بیگودی فومی و بیگودی پارچه‌ای، بهترین بیگودی برای فر کردن موهای بلند هستند.

دسته بندی ها

زیبایی و آرایش
زیبایی و آرایش
مراقبتی و بهداشتی
مراقبتی و بهداشتی
آشنایی با برندها
آشنایی با برندها
تاپ تن ها
تاپ تن ها