کرولتی فری Cruelty-Free و تست حیوانی محصولات آرایشی چیست؟

Cruelty free Pink banner. Vegan emblem. Packaging design. Natural product. Vector stock illustration

اگر بدانید برای رژ لبی که روی میز آرایشتان است و هر روز از آن برای زیبایی خود استفاده می‌کنید، حیوانی کشته شده چه حسی به شما دست می‌دهد؟ اگر بدانید به خاطر ریملی که چشمانتان را زیبا می‌کند، خرگوشی نابینا شده، چه حالی می‌شوید؟ آیا تا به حال نام محصولات کرولتی فری را شنیده‌اید؟ می‌دانید منظور از این محصولات چیست؟ اگر می‌خواهید برای زیبایی شما حیوانی آسیب نبیند، تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا ناگفته‌ها را برایتان بگوییم.

تست لوازم آرایشی بر روی حیوانات چگونه است

شاید بپرسید تست حیوانی محصولات آرایشی چیست ؟ باید بگوییم برخی برندهای لوازم آرایشی و بهداشتی هستند که در زمان تولید محصول خود، آن را روی حیوانات تست می‌کنند. این کار به این دلیل است که متوجه شوند میزان صدمه‌ای که این محصول به پوست صورت و بدن، بافت چشم و … وارد می‌کند، چقدر است. در حقیقت حیوانات با این تست‌ها قربانی خودخواهی انسان می‌شوند. جالب است بدانید که سالانه میلیون‌ها حیوان توسط شرکت‌های تولید کننده لوازم آرایشی و بهداشتی، شکنجه و در آخر کشته می‌شوند.

رایج ترین تست‌هایی که روی حیوانات انجام می‌شود، عبارتند از:

 • تست چشمی Draize

این آزمایش برای تست ریمل، شامپو، حشره کش، مواد شوینده خانگی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این تست مواد شیمیایی سازنده محصول، در چشم حیوانات آزمایشگاهی به ویژه خرگوش زنده، ریخته می‌شود. هنگام این کار خرگوش‌ها را در محفظه‌ای طوری نگهداری می‌کنند که فقط سرشان بیرون است و بعد از ریختن ماده شیمیایی در چشمشان، خرگوش‌ها نمی‌توانند با پنچه‌ چشم خود را پاک کنند. در نهایت از شدت سوزش، سرشان را به شدت تکان می‌دهند و اینکار ممکن است باعث شکسته شدن گردنشان شود. ورم پلک، تورم عنبیه، زخم چشم، خونریزی، و درنهایت کوری از عوارض این تست برای خرگوش‌هاست.

تست حیوانی لوازم آرایشی

 • تست حساسیت پوستی

این تست برای بررسی میزان حساسیت زایی انواع مومک و کرم‌های صورت مثل کرم پودر، مرطوب کننده و … صورت می‌گیرد. روند این تست به این صورت است که مواد شیمیایی سازنده محصول روی پوست خراشیده شده حیوان مالیده و روی آن را میبندند. بعد حیوان را در دستگاه خاصی می‌گذارند تا نتیجه آزمایش را مشاهده کنند.

 • تست LD50

این تست برای آزمایش لوازم آرایشی مانند رژ لب، شامپو، لاک ناخن و … روی حیوانات انجام می‌شود. تست LD50 برای بررسی میزان کشندگی ماده اصلی سازنده محصول روی حیواناتی مانند موش، میمون، سگ و خرگوش صورت می‌گیرد. برای انجام آزمایش، مواد اصلی سازنده محصول را یا از راه دهان وارد بدن حیوان کرده یا مواد را به درون رگ حیوان تزریق می‌کنند. عکس العمل حیوان در برابر این تست، تشنج، استفراغ، اسهال، فلج شدن، سکته، خونریزی از چشم، بینی و دهان خواهد بود.

چرا لوازم آرایشی روی حیوانات آزمایش می‌شود

آزمایش لوازم آرایشی روی حیوانات برای این است که مقدار اثر بخشی و ضد حساسیت بودن لوازم آرایش قبل از این که به دست انسان‌ها برسد، بررسی شود. می‌توان گفت تست لوازم آرایشی روی حیوانات یک نوع سوء استفاده از آن‌ها است. سال هاست که فعالان حقوق حیوانات به دنبال راهی بوده‌اند تا با شرکت‌هایی که تست حیوانی روی محصولات خود انجام می‌دهند، مبارزه کنند اما هنوز موفق به توقف این آزمایش نشده‌اند.

یکی از دلایل انجام آزمایش لوازم آرایشی روی حیوانات این است که شرکت‌های تولیدی قصد ساخت محصولات جدید با مواد شیمیایی جدیدی را دارند و چون این مواد شیمیایی جدید به صورت مصنوعی در آزمایشگاه‌ها تولید می‌شوند، مشخص نیست چه اثری روی انسان می‌گذارند. پس باید آزمایش شوند. اما اگر از محصولات ارگانیک و شناخته شده در ساخت محصولات آرایشی بهداشتی استفاده شود، دیگر نیازی به انجام این آزمایش‌ها نیست.

کرولتی فری Cruelty-Free یا لوازم آرایشی بدون تست حیوانی چیست

برای حمایت از حقوق حیوانات یک سازمان به نام Cruelty Free International ایجاد شده که وظیفه این سازمان این است که همه آزمایش‌های حیوانی را لغو کند. اگر در زمان خرید محصولات آرایشی متوجه شدید که روی محصول عبارت cruelty free درج شده، به این معنی است که آن محصول تست حیوانی نداشته است. یا به اصطلاح به این محصولات، لوازم آرایشی بدون خشونت گفته می‌شود. چون تولید این لوازم آرایشی با آزار رساندن به حیوانات همراه نبوده است. شرکت‌های تولید کننده محصولات cruelty free به حقوق حیوانات احترام گذاشته و مواد اولیه خود را روی حیوانات آزمایش نمی‌کنند، بلکه برای اطمینان از سلامت محصول خود به دنبال راه‌های دیگری هستند.

اگر به زبان ساده بخواهیم بگوییم، منظور از محصولات کرولتی فری این است که این محصولات تست حیوانی ندارند و جالب است بدانید برندهای آرایشی کرولتی فری طرفداران زیادی پیدا کرده‌ و بسیار محبوب هستند.


پیشنهاد نویسنده: خرید لوازم آرایشی بهداشتی فاقد تست حیوانی


 

از کدام حیوانات در تست لوازم آرایش استفاده می شود

خیلی نارحت کننده است که بگوییم در واقع به طور میانگین هر ساله حدود ۳۸ هزار حیوان در کشورهای اروپایی تحت آزمایش مواد آرایشی قرار می‌گیرند. خیلی از محصولات آرایشی قبل از تولید نهایی و قبل از این که به دست انسان‌ها برسند، روی چشم، بینی، دهان و دستگاه گوارشی حیوانات آزمایش می‌شوند تا پزشکان متوجه این محصولات تا چه میزان به سلامت انسان ضربه وارد می‌کند. از جمله حیواناتی که در تست لوازم آرایش از آن‌ها استفاده می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موش
 • خوکچه هندی
 • خرگوش
 • میمون
 • گربه
 • سگ

برای اینکه لوازم آرایش تست شود و میزان حساسیت زایی آن بررسی شود، حیوانات را مجبور می‌کنند که به زور مواد شیمیایی اولیه ساخت محصول را ببلعند یا بو کنند و یا روی صورت و چشم آن‌ها تزریق می‌کنند.

از کدام حیوانات در تست لوازم آرایش استفاده می شود

لوگو کرولتی فری PETA

برندهای کرولتی فری روی بسته بندی محصولات خود لوگوهای خاصی درج می‌کنند تا مشتریان متوجه شوند روی محصولات این برندها، تست حیوانی انجام نشده است. اگر در زمان خرید محصول مشاهده کردید که روی بسته‌بندی، لوگوهای زیر درج شده، بدانید کرولتی فری می‌باشد. این لوگو، لوگوی کرولتی فری پتا نام دارد و منظور این است که این برند توسط پتا تایید شده که در زمان تولید تست حیوانی نداشته است.

منظور از پتا People for the Ethical Treatment of Animals سازمانیست که برای رفتار اخلاقی با حیوانات تلاش می‌کند. هر دو لوگوی زیر برای پتا است اما لوگوی سمت راست جدیدتر است.

لوگو کرولتی فری PETA

برندهای کرولتی فری برای اینکه تاییدیه پتا بگیرند، متن زیر را باید تایید و امضا کنند:

“تایید اینکه برند نه روی حیوانات تست می‌کند نه هزینه‌ای به سازمان دیگری می‌دهد تا روی حیوانات تست انجام دهند. چه برای مواد اولیه، چه فرمولاسیون و یا محصول نهایی و تعهد می‌کنند که در آینده هم این موارد را انجام نخواهند داد”

لوگو کرولتی فری Leaping Bunny

Leaping Bunny لوگوی دیگریست که روی محصولات درج می‌شود و نشان دهنده عدم انجام آزمایش روی حیوانات است. این لوگو استانداردهای بالاتری نسبت به پتا دارد. اگر به وبسایت این سازمان مراجعه کنید می‌بینید که یک لیست طولانی و دقیق درباره شرایط کرولتی فری بودن وجود دارد که هر برند قبل از گرفتن لوگو باید آن‌ها را رعایت کند. بیشتر استانداردهای این لوگو شبیه پتا است، اما Leaping Bunny به ویژگی‌های دقیق‌تری در مورد آزمایش روی حیوانات اشاره کرده است.

Leaping Bunny

لوگو کرولتی فری Choose Cruelty Free-CCF

لوگوی دیگری که نشان دهنده برندهای کرولتی فری است لوگوی CCF می‌باشد که یک سازمان در استرالیاست. این سازمان حامی حیوانات بوده و قوانین و شرایط بسیار سختی برای کرولتی فری بودن برندها دارد. لوگوی CCF همه شرایط و معیارهای PETA و Leaping Bunny را قبول دارد و حتی شرکت‌های تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی را به استفاده نکردن از روغن پالم در محصولاتشان، تشویق می‌کند.

لوگو کرولتی فری Choose Cruelty Free-CCF

دلایل استفاده از لوازم آرایشی بدون تست حیوانی

اگر حامی حیوانات هستید در خرید لوازم آرایش خود بیشتر دقت کنید و به دنبال لوازم آرایشی بدون تست حیوانی باشید. در ادامه 4 دلیل به شما ارائه می‌دهیم تا قانع شوید از محصولات دارای تست حیوانی استفاده نکنید.

۱- تست حیوانی لوازم آرایشی اثری ندارد!

از آنجا که ژنتیک بدن انسان‌ و حیوان تفاوت‌هایی با هم دارد پس ممکن است دارو یا لوازم آرایشی و بهداشتی که روی حیوانات جواب داده‌، روی انسان جواب ندهد. پس می‌توان گفت آزمایش حیوانی موثر نیست.

۲- لوازم آرایشی بدون تست حیوانی کم خطرند!

برند‌هایی که تست حیوانی ندارند، از مواد اولیه‌ شناخته شده و ایمن استفاده می‌کنند. می‌توان گفت مواد اولیه بیشتر برند‌های آرایشی کرولتی فری خطری برای انسان ندارند و محصول نهایی این برندها معمولا یک محصول طبیعی است.

۳- براش‌های آرایشی بدون تست حیوانی تمیزترند!

برخی براش‌ها از موی حیوانات ساخته شده‌اند. اما براش‌های کرولتی فری فاقد موی حیوانات بوده و در نتیجه تمیزتر هستند.

۴- برای انجام تست حیوانی قانونی وجود ندارد!

خوب است این نکته را هم بدانید که اصلا هیچ قانونی وجود ندارد که برندی را مجبور کند تا تست حیوانی روی محصولات آرایشی و بهداشتی خود انجام دهد.

تفاوت محصولات کرولتی فری با محصولات وگان

وقتی از محصولات کرولتی فری (cruelty free) صحبت می‌کنیم خیلی افراد آن را با محصولات وگان (vegan) اشتباه می‌گیرند. اما این دو مورد با هم متفاوت بوده و یکی نیستند. جالب است اگر بگوییم که یک محصول کرولتی فری می‌تواند وگان باشد یا نباشد، و همینطور یک محصول وگان هم می‌تواند تست حیوانی داشته باشد یا نداشته باشد. پس حواستان باشد که این دو عبارت با هم معادل و یکی نیستند.

برای دانستن تفاوت محصولات کرولتی فری با محصولات وگان به موارد زیر دقت کنید:

 • در تولید محصولات وگان به هیچ عنوان از فرآورده‌‌های حیوانی استفاده نشده یعنی می‌توان گفت محصولات وگان کاملا گیاهی و طبیعی هستند و در فرمولاسیون آن‌ها، مواد اولیه حیوانی بکار نرفته است.
 • برای تعریف محصولات کرولتی فری یا بدون تست حیوانی باید بگوییم، لوازم آرایشی و بهداشتی هستند که برای تایید آن‌ها از تست روی حیوانات استفاده نشده است.
 • علامت محصولات cruelty free یک خرگوش است و علامت vegan یک برگ سبز می‌باشد.

پیشنهاد نویسنده: لوازم آرایشی ارگانیک را بشناسیم


فرق محصولات کرولتی فری با محصولات وگان

برندهای خارجی آرایشی کرولتی فری

حالا به معرفی چند برند خارجی لوازم آرایش دوستدار حیوانات می پردازیم:

 • برند آناستازیا یک برند دوستدار حیوانات است و تست حیوانی روی محصولات خود انجام نمی‌دهد.
 • برند cover girl بزرگترین تولیدکننده محصولات cruelty free در دنیاست.
 • برند هدی بیوتی اعلام کرده محصولاتش و مواد تشکیل دهنده آن‌ها به هیچ عنوان تست حیوانی ندارند.
 • برند شارلوت تیلبری که محصولات بسیار با کیفیتی تولید می‌کند از برندهای دوستدار حیوانات است.
 • برند فنتی که متعلق به خواننده معروف، ریحانا می‌باشد، اعلام کرده محصولاتش کاملا cruelty free هستند.
 • برند تارت که یک برند آمریکایی می‌باشد در فهرست برندهای آرایشی کرولتی فری قرار گرفته است.
 • برند بیوتی بلندر که پدهای اسفنجی برای استفاده کرم پودر تولید می‌کند در لیست cruelty free قرار دارد.
 • برند بکا هم ازجمله برندهایی است که برای محصولاتش هیچگونه تست حیوانی ندارد.

لوازم آرایش بدون تست حیوانی

جمع بندی

هدف از تولید محصولات آرایشی و بهداشتی Cruelty-free حمایت از حقوق حیوانات هست تا در جریان آزمایشات محصولات آرایشی دچار اذیت و آزار نشوند. اگر جزو دوستداران حیوانات هستید این مسئله باید برایتان از اهمیت بالایی برخودار باشد. پس اگرچه ممکن است محصولات کرولتی فری در کشور ما کم پیدا شود اما بهتر است با این گونه محصولات آشنا باشید و در صورت امکان و وجود دسترسی، از این محصولات استفاده کنید.

دسته بندی ها

آرایشی و زیبایی
آرایشی و زیبایی
بهداشتی و مراقبتی
بهداشتی و مراقبتی
آشنایی با برندها
آشنایی با برندها
تاپ تن ها
تاپ تن ها
// //