زیبایی و آرایش اخبار مو تن رو سلبریتی سبک زندگی عطر شناسی راهنمای خرید
فروشگاه مو تن رو وارد شوید
از جدیدترین اخبار و مطالب ما با خبر شوید
شبکه‌های اجتماعی
کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت کارنو اندیشان سبز گلسار نوین (فروشگاه آنلاین مو تن رو) می‌باشد

روتین پوستی پوست چرب (معرفی بهترین محصولات روتین پوست چرب)

wordcamp
4,150
31 دقیقه
روتین پوستی پوست چرب (معرفی بهترین محصولات روتین پوست چرب)

فهرست مطالب

پوست به طور طبیعی، به منظور حفاظت و آبرسانی پوست، مقداری چربی تولید می‌کند که این برای سلامت پوست بسیار مفید است. تنها وقتی چربی پوست مشکل‌ساز می‌شود که بیش از حد و اضافی باشد. مشکلاتی که به دنبال چربی پوست ایجاد می‌شوند، شامل جوش‌های سرسیاه، لک و همچنین باز شدن منافذ پوست است. برای رفع این گونه مشکلات پوستی و جلوگیری از ابتلا به آن‌ها، داشتن روتین پوستی مخصوص پوست چرب نیاز است. داشتن روتین پوستی مناسب به پوست شما کمک می‌کند تا پوست شما سالم بماند. با وجود روتین پوستی، بدون اینکه پوست دچار خشکی و یا چربی اضافی شود، ازمشکلات پوستی در امان می‌ماند. این مقاله می‌تواند برای افرادی که پوست چرب دارند، مناسب باشد. برای آن‌هایی که می‌خواهند بدانند که روتین پوست چرب چیست و یا به دنبال یافتن راهی برای چگونگی رفع مشکلات پوستی با استفاده از روتین پوستی هستند، می‌تواند یک راهنما باشد.

روتین پوستی چیست؟

رسیدگی منظم و روزانه به پوست با استفاده از یک سری محصولات مراقبتی پوست را روتین پوستی می‌گویند. اگرچه بخشی از وضعیت پوست به ژنتیک مربوط می‌شود، اما حفظ عادات سالم و داشتن روتین پوستی تأثیر زیادی بر حفظ سلامت پوست شما دارد. بسیاری از مشکلات پوستی مانند التهاب، منافذ باز، جوش، جای جوش و همچنین کدری پوست، ناشی از عدم مراقبت از پوست است. در صورتی که روزانه به پوست رسیدگی شود، پوست شما کمتر دچار اختلالات و یا بثورات پوستی خواهد شد.

روتین پوستی باید متناسب با پوست هر فرد باشد. پس ابتلا لازم است تا نوع پوست خود را بشناسید. در صورتی که از نوع پوست خود شناخت کافی داشته باشید، به شما در انتخاب محصول مناسب کمک می‌کند. هنگامی که از محصولات مراقبتی پوست استفاده می‌کنید، پوست شاداب‌تر و جوان‌تری خواهید داشت. اگرچه افزایش سن، تأثیر زیادی بر روی سلامت پوست می‌گذارد، اما رعایت روتین پوستی به نوعی می‌تواند از پیری زودرس نیز جلوگیری کند. در ادامه شما را با انواع پوست آشنا می‌کنم تا بتوانید نوع پوست خود را تشخیص دهید. سپس به طور اختصاصی، روتین پوستی مناسب برای پوست چرب را شرح خواهم داد.

آشنایی با انواع پوست

تنها دانستن اینکه پوست شما چه رنگی است، کافی نیست. علاوه بر رنگ پوست، لازم است تا نوع پوست خود را نیز بشناسید. این به دلیل آن است که آشنایی با نوع پوست، به شما در مراقبت صحیح آن کمک می‌کند. متخصصان، پوست را بر اساس میزان چربی به چند دسته طبقه‌بندی می‌کنند، از جمله:

پوست معمولی

پوست معمولی را نه می‌توان گفت چرب است و نه خشک. در پوست معمولی، خبری از چربی و منافذ باز برجسته نیست. به دلیل اینکه پوست معمولی، به‌ندرت جوش می‌زند و در نتیجه جای جوش و اسکار بر روی پوست دیده نمی‌شود. پوست معمولی آنقدر خشک نیست که چین‌و‌چروک داشته باشد، چون چربی پوست به اندازه‌ای است که نه اجازه می‌دهد پوست خشک بماند و نه چرب شود. البته این بدان معنا نیست که پوست معمولی به هیچ‌وجه دچار اختلالات پوستی نمی‌شود. گاهی بر حسب شرایط مانند بیماری‌هایی که سطح هورمون‌ها را تغییر می‌دهد، پوست دچار مشکلاتی می‌شود. همچنین عواملی مانند بیماری‌های پوستی، بارداری، یائسگی، پوست دچار تغییراتی می‌شود. استفاده از محصولات آرایشی و مراقبتی نامناسب و غیراستاندارد نیز بر ایجاد مشکلات پوستی بی‌تأثیر نیست.

پوست خشک

معمولاً افرادی که پوست خشک دارند، در اکثر اوقات کشیدگی را در پوست احساس می‌کنند. پوست این افراد دارای بافت خشن همراه با پوسته پوسته شدن است. گاهی آنقدر این خشکی شدید است که منجر به اگزما و خارش‌های پوستی می‌شود. ناگفته نماند که آب‌و‌هوایی که در آن زندگی می‌کنید نیز بر خشکی پوست تأثیر می‌گذارد. آن‌هایی که در محیط‌هایی با سرمای شدید زندگی می‌کنند، اغلب پوست خشکی دارند. همچنین برخی افراد به واسطه شغلی که دارند و مدام باید در شرایطی قرار بگیرند که خشکی پوست را بیشتر می‌کند. پس این نشان می‌دهد که تنها ژنتیک نیست که وضعیت پوست شما را تعیین می‌کند. عوامل بسیاری بر روی سلامت پوست و نوع آن تأثیر می‌گذارد.

پوست مختلط

پوست مختلط، از رایج‌ترین نوع پوست به شمار می‌رود که دارای چندین نوع پوست مختلف است. در این نوع از پوست، پوسته پوسته شدن روی گونه‌ها دیده می‌شود. این در حالی است که در ناحیه پیشانی، بینی و چانه، درخشندگی ناشی از چربی پوست وجود دارد. آن‌هایی که پوست مختلط دارند، وضعیت پوستشان بین فصول مختلف در نوسان است، به طوری که هم خشکی و هم چرب شدن پوست را تجربه می‌کنند. در پوست مختلط، ظاهر منافذ بزرگ‌تر است. این به دلیل آن است که غدد چربی موجود در زیر پوست، سبوم اضافی تولید می‌کنند. سبوم اضافی همان ماده روغنی است که باعث براق شدن پوست می‌شود و این در بزرگ شدن منافذ تأثیر بسیار می‌گذارد.

افرادی که دارای پوست مختلط هستند، جوش‌های سرسیاه و سرسفید زیادی دارند. در واقع وقتی چربی پوست در این منافذ باز به دام می‌افتد، با سلول‌های مرده پوست و دیگر مواد زائد ترکیب می‌شود و جوش سرسیاه ایجاد می‌کند. با بسته شدن جوش‌های سرسیاه، جوش‌های سرسفید ایجاد می‌شود. شوره سر در افرادی که پوست مختلط دارند نیز اغلب مشاهده می‌شود.

پوست چرب

به طور معمول، پوست همه ما چربی تولید می‌کند. آنچه که پوست را مرطوب نگه می‌دارد و در برابر آلودگی‌ها محافظت می‌کند، سبوم است. سبوم، ماده روغنی یا مومی شکل است که توسط غدد چربی پوست تولید می‌شود. در صورتی که این غدد، چربی بیش از حد تولید کنند، منجر به مسدود شدن منافذ پوست و در نتیجه ایجاد آکنه می‌شود. بنابراین یکی از ویژگی‌های رایج پوست چرب، وجود آکنه و اسکار، منافذ باز و برجسته بر روی سطح پوست و همچنین براق بودن پوست است.

پوست چرب در اثر چه عواملی ایجاد می شود؟

عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، برخی از بیماری‌ها، دلایل بهداشتی و عوامل محیطی، می توانند باعث چربی پوست شوند. در ادامه به بررسی هر یک از عوامل با جزئیات بیشتر می پردازم. عواملی که در ایجاد پوست چرب دخالت دارند، عبارت است از:

ژنتیک

اصلی‌ترین عاملی که باعث می‌شود تا افراد پوست چرب داشته باشند، ژنتیک است. اگر در خانواده شما هستند کسانی که پوست چرب دارند، به احتمال زیاد پوست چرب شما، به ژنتیک مربوط می‌شود. ژنتیک می‌تواند در تولید سبوم نفش داشته باشد. به این صورت که هر چقدر منافذ پوست بزرگ‌تر باشد، چربی بیشتری تولید می‌شود. ناگفته نماند که اندازه منافذ پوست می‌تواند بسته به خانواده و قومیت متفاوت باشد.

تغییرات هورمونی

به واسطه برخی از بیماری‌ها و یا شرایط خاص که باعث ایجاد تغییراتی در سطح هورمون‌ها می‌شود، این می‌تواند بر افزایش چربی پوست تأثیر بگذارد. آندروژن، هورمونی مانند توستوسترون است که در مردان و زنان وجود دارد ودر غدد چربی تولید می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که سطح بالای هورمون‌ها با افزایش تولید چربی مرتبط است. این‌گونه هورمون‌ها در دوران نوجوانی و بلوغ، به بالاترین سطح خود می‌رسند که موجب تولید بیش از حد چربی و در نتیجه جوش و آکنه می‌شود. این به دلیل آن است که هورمون‌های رشد با تولید سبوم و ایجاد آکنه مرتبط هستند.

جوش صورت ناشی از تغییرات هورمونی
جوش صورت در پوست چرب که ناشی از تغییرات هورمونی است.

از سوی دیگر، هنگامی که بدن تحت شرایط استرس‌زا قرار می‌گیرد، هورمون‌های استرس‌زا وارد جریان خون می‌شوند. یکی از این هورمون‌های مرتبط با استرس، هورمون آزادکننده کورتیکوتروپین است. این هورمون با اتصال به غدد چربی پوست، تولید چربی را افزایش می‌دهد. به همین دلیل است که در مواقع استرس‌زا، پوست جوش می‌زند.

محصولات آرایشی-بهداشتی نامرغوب

استفاده از محصولات آرایشی-بهداشتی نامرغوب می‌تواند باعث ایجاد پوست چرب در شما شود. عدم توجه به ترکیبات تشکیل‌دهنده یک محصول و همچنین بی‌تفاوت بودن نسبت به تاریخ انقضای محصول، سلامت پوست را به خطر می‌اندازد. همچنین در صورتی که محصولات آرایشی-بهداشتی را متناسب با پوست چرب انتخاب نکنید، این می‌تواند چربی پوست شما را نیز بیشتر کند.

عوامل محیطی

عوامل محیطی را که در ایجاد پوست چرب نقش دارند، می‌توان به چند دسته طبقه‌بندی کرد، از جمله:

هوا

رطوبت، یکی از عوامل مؤثر بر ایجاد چربی پوست است. از این رو، افرادی که در مناطقی با هوای شرجی زندگی می‌کنند، به مراتب پوست چرب‌تری دارند. به این دلیل که رطوبت هوا منجر به تحریک بیشتر غدد عرق و در نتیجه تعریق زیاد می‌شود. تعریق زیاد و جمع شدن آن برای پوست، چرب شدن پوست را به دنبال دارد. همچنین هنگامی که موهای خود را سشوار می‌کنید، با این کار گرمای مصنوعی به پوست وارد می‌کنید. در نتیجه وارد شدن گرمای شدید به پوست، بر حساسیت، خشکی و میزان چربی پوست تأثیر بسیاری می‌گذارد.

تغییرات آب و هوا

تغییرات سریع آب‌و‌هوا، پوست را وادار می‌کند تا با تغییرات شدید دما و رطوبت مقابله کند. به عنوان مثال، شما در طول زمستان در بیرون از خانه و تحت هوای سرد، باد و رطوبت قرار می‌گیرید. وقتی به خانه بر می‌گردید و هوای گرم به پوست شما می‌خورد، این تغییر سریع وضعیت هوا می‌تواند بر روی چرب شدن پوست تأثیر بگذارد. همین اتفاق را در تابستان نیز تجربه می‌کنید. زمانی که از هوای بسیار گرم بیرون به محیطی با هوای سرد و خنک وارد می‌شوید، چربی پوست شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. همچنین افرادی که از شهری به شهر دیگر می‌روند، به واسطه آبی که در شهر دیگر می‌نوشند، این می‌تواند بر وضعیت پوست و میزان چربی آن اثر بگذارد.

آلودگی

تأثیر آلودگی بر پوست چرب
از مشکلات پوستی که آلودگی بر روی پوست چرب ایجاد می‌کند، باز شدن منافذ و براق شدن پوست است.

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند پوست چرب را تحت تأثیر قرار دهد و موجب افزایش میزان چربی آن شود، آلودگی است. گرد‌و‌غبار موجود در هوا و همچنین آلاینده‌های شیمایی، منافذ پوست را مسدود می ‌کنند و باکتری‌های روی صورت را افزایش می‌دهند. در نتیجه، این می‌تواند باعث ایجاد لک و آکنه بر روی پوست شود. از سوی دیگر، این آلودگی‌ها، در سیستم حفاظت طبیعی پوست اختلال ایجاد می‌کنند و چربی‌های طبیعی بر روی سطح پوست را مورد تجزیه قرار می‌دهند. این می‌شود که چربی پوست افزایش می‌یابد و مشکلات پوستی فراوانی را ایجاد می‌کند.

نور خورشید

در صورت عدم محافظت از پوست، نور خورشید می‌تواند اثرات بدی بر روی پوست داشته باشد. گرمای شدید، تعریق ر افزایش می‌دهد، منافذ را مسدود می‌کند و در نهایت باعث ایجاد جوش و حتی تاول می‌شود. اگرچه نور خورشید می‌تواند چرب شدن پوست را تحت تأثیر قرار دهد، اما ابتلا به سرطان پوست و پیری زودرس پوست نیز از دیگر مضرات نور ماوراء بنفش است. تنها زمانی که بیرون از خانه هستید، نور خورشید سلامت پوست شما را تهدید نمی‌کند. حتی وقتی که در دفتر کار، خانه و یا در ماشین هستید نیز، پوست شما در معرض آفتاب قرار می‌گیرد. بنابراین، قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید بدون حفاظت از پوست، نه تنها موجب سوختگی می‌شود، بلکه بر چربی پوست شما نیز می‌افزاید.

آیا رژیم غذایی بر پوست چرب تأثیر دارد؟

رژیم غذایی و در واقع نوع غذایی که می‌خورید، تأثیر زیادی بر وضعیت پوست شما دارد. به عنوان مثال، رژیم غذایی غنی از قند و کربوهیدرات‌های ساده، به نوعی با افزایش تولید سبوم مرتبط است. به این دلیل که کربوهیدرات‌های ساده، سطح هورمون‌های رشد را در بدن افزایش می‌دهد و در نتیجه منجر به افزایش چربی پوست می‌شود. بنابراین پیروی از یک رژیم غذایی مناسب پوست چرب، به رفع بسیاری از مشکلات پوست مانند تولید بیش از حد چربی، بزرگ شدن منافذ و افزایش آکنه کمک می‌کند. در ادامه به غذاهایی که چربی پوست را افزایش می‌دهند و شما باید از مصرف آن‌ها خودداری کنید، اشاره می‌کنم. در عین حال که به معرفی غذاهایی که می‌توانند برای کنترل میزان چربی پوست مفید باشند، می‌پردازم.

رژیم غذایی نامناسب برای افراد دارای پوست چرب

تا حد امکان از مصرف این‌گونه غذاها بپرهیزید، چراکه بدترین غذاها برای پوست چرب هستند و تولید چربی پوست را افزایش می‌دهند، این غذاهای ناسالم شامل:

غذاهای چرب

اگر پوست چرب دارید، از مصرف غذاهایی که دارای چربی‌های مضر هستند، خودداری کنید. چربی‌های مضر مانند:

چربی های اشباع شده

منابع غذایی حاوی چربی اشباع
منابع غذایی حاوی چربی‌های اشباع

چربی اشباع، یکی از چربی‌های ناسالم است که اغلب در دمای اتاق به صورت جامد هستند، برخلاف چربی‌های غیراشباع مانند روغن زیتون که در دمای اتاق به صورت مایع است. چربی‌های اشباع شده عمدتاً در غذاهای حیوانی مانند گوشت گاو یافت می‌شود، اما برخی از غذاهای گیاهی مانند نارگیل، روغن نارگیل و روغن هسته خرما نیز دارای این نوع چربی هستند. وجود بیش از حد از چربی‌های اشباع در رژیم غذایی، علاوه بر ایجاد مشکلات قلبی، می‌تواند بر سلامت پوست نیز تأثیر بگذارد و به نوعی موجب افزایش التهاب پوست و در نتیجه افزایش چربی پوست شود. برخی از غذاهایی که معمولاً دارای چربی اشباع هستند، عبارت است از: کره، خامه، پنیر، کیک و شیرینی، پیتزا، گوشت‌های قرمز مانند گوشت بره، سوسیس، بیکن و گوشت گاو.

چربی های ترانس

چربی‌های ترانس یا اسیدهای چرب ترانس، نوع دیگری از چربی‌های غیراشباع هستند. این چربی‌ها هم به صورت طبیعی و هم به صورت مصنوعی وجود دارند. چربی‌های ترانس طبیعی، به طور طبیعی در منابع غذایی حیوانی ومحصولات لبنی وجود دارند و این چندان برای سلامتی به اندازه نوع مصنوعی آن مضر نیست. چربی‌های ترانس وقتی مضر می‌شوند که به طور شیمایی تغییر می‌کنند تا در دمای اتاق پایدارتر باشند و به آن‌ها ماندگاری بیشتری می‌دهد. این نوع چربی نه تنها سلامت بدن را به خصوص سلامت قلب را تهدید می‌کند، بلکه برای پوست نیز مضر است.

محصولات لبنی

اگرچه محصولات لبنی برای سلامتی بدن مفید هستند، اما مصرف بیش از حد آن سلامت پوست را به خطر می‌اندازد به‌خصوص اگر که چرب باشد. این محصولات، دارای سطوح بالایی از هورمون‌ها مانند تستوسترون است. هورمون تستوسترون موجب تحریک غدد سبابه می‌شود و به آن چربی بیشتر می‌دهد. در نتیجه منافذ پوست را مسدود می‌کند و پوست را مستعد آکنه می‌کند.

غذاهای شیرین

مصرف بیش از حد شکر در رژیم غذایی می‌تواند از بسیاری جهات بر سلامت بدن به‌ویژه بر سلامت پوست تأثیر بگذارد. علاوه بر این که منجر به ایجاد فشار خون بالا و دیابت می‌شود، تولید چربی در پوست و افزایش التهاب آن را نیز به دنبال دارد. نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه‌ها و خوراکی‌هایی مانند کوکی‌ها، شیرینی و کیک دارای مقادیر زیادی شکر هستند.

غذاهای ادویه دار

مصرف غذاهایی با ادویه‌های اضافی به‌خصوص غذاهای تند، می‌تواند گرمای زیادی را در بدن ایجاد کند. در نتیجه گرم شدن بدن، عرق تولید می‌شود و به دنبال آن چربی را از پوست آزاد می‌کند. این به نوبه خود باعث چرب شدن پوست، مسدود شدن منافذ در اثر وجود آلودگی‌ها بر روی پوست شده که در نهایت منجر به ایجاد جوش و آکنه می‌شود.

غذاها و نوشیدنی های حاوی الکل

مصرف هر گونه غذایی که حاوی الکل است و نوشیدنی‌های الکلی، پوست را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. به این دلیل که الکل پوست را خشک می‌کند و این موجب افزایش تولید چربی برای جبران آب از دست رفته پوست و دهیدراته شدن آن می‌شود. از سوی دیگر، باعث می‌شود تا بدن بیشتر عرق کند و این می‌تواند منافذ پوست را مسدود کند.

غذاهای شور

افزودن نمک برای طعم و مزه بهتر غذا و همچنین سلامت بدن مهم است. اما در صورت مصرف بیش از حد آن، پیامدهایی را در بر دارد. یکی از مشکلاتی که مصرف غذاهای شور می‌تواند بر سلامت بدن داشته باشد، کم‌آب شدن بدن است. هنگامی که بدن کم آب می‌شود، خشکی پوست را به دنبال دارد که در نتیجه آن، منجر به تولید بیش از حد چربی پوست می‌شود.

چگونه می توان چربی پوست را کنترل کرد؟

این موضوع را به خاطر بسپارید که به طور کامل نمی‌توان از شر پوست چرب خلاص شد. با این حال، با رعایت یک سری توصیه‌هایی که در مورد حفظ پوست چرب و کنترل چربی پوست وجود دارد، می‌توان میزان چربی آن را کنترل کرد. این توصیه‌های کلیدی و مؤثر به شرح زیر است:

آگاهی خود را در خصوص اصول پاکسازی پوست چرب افزایش دهید

رعایت اصول پاکسازی پوست چرب
شستن پوست چرب با رعایت اصول پاکسازی پوست باید انجام شود.

داشتن پوست چرب، میل ما را به شستن صورت آن هم به تعداد دفعات زیاد، بیشتر می‌کند. متخصصان پوست بر این باورند که عادت مکرر به شستن صورت، می‌تواند وضعیت پوست را بدتر کند. ممکن است این طور به نظر برسد که بهترین راه برای پاکسازی پوست، حذف چربی پوست است. اگرچه این موضوع تا حدودی درست است، اما به یاد داشته باشید که پاکسازی بیش از حد پوست، موجب تولید بیشتر چربی می‌شود. به این دلیل که با تمیز کردن بیش از حد سطح پوست، ذخایر سبوم طبیعی و ضروری پوست نیز از بین می‌روند. بنابراین این می‌تواند به چرب شدن بیشتر پوست شما کمک کند. علاوه بر این، محصولاتی که برای تمیز کردن و پاکسازی پوست استفاده می‌کنید، باید متناسب با نوع پوست شما باشند.

محصولات مراقبتی پوست چرب را با دقت انتخاب کنید

معمولاً محصولاتی که برای پوست چرب فرموله شده‌اند، بسیاری از آن‌ها حاوی ترکیبات شیمایی قوی هستند که می‌توانند چربی پوست را تشدید کنند. به‌خصوص محصولاتی که حاوی الکل، سولفات، بنزوئیل پراکسید و همچنین AHA های روزانه هستند. اگرچه این محصولات اثر کوتاه مدت برای از بین بردن چربی اضافی پوست دارند، اما با گذشت زمان و کمبود چربی در پوست منجر به تولید چربی اضافی می‌شوند. بیشتر شدن چربی پوست، تنها از پیامدهای استفاده از چنین محصولاتی نیست. در واقع تخریب سد پوستی را نیز به دنبال دارد که می‌تواند منجر به حساسیت، جوش، التهاب و کم‌آبی بدن شود. بنابراین باید محصولاتی را برای پوست چرب انتخاب کرد که فاقد مواد شیمایی مضر باشند و باعث خشک شدن پوست نشوند.

استفاده از مرطوب کننده های سبک و یا آبرسان را فراموش نکنید

حذف محصولات آبرسانی که برای همه انواع پوست ضروری است، منطقی نیست. محصولات آبرسان به منظور حفظ سطح رطوبت و جلوگیری از کم‌آبی، ضروری هستند. اگر نگران جوش و لک‌های پوستی هستید، از مصرف محصولات سنگین خودداری کنید. چیزی که مهم است این است که محصولی را انتخاب کنید که سبک باشد تا از ایجاد جوش‌های سرسیاه و منافذ برجسته به دور باشید. معمولاً آبرسان‌ها گزینه بهتری نسبت به کرم‌های مرطوب‌کننده هستند، چرا که بافتی سبک دارند، پوست را آبرسانی می‌کنند و موجب افزایش چربی پوست نمی‌شوند.

نوسانات هورمونی را در نظر بگیرید

همان‌طور که اشاره شد، یکی از دلایل اصلی عدم تعادل سطح چربی پوست، تغییرات هورمونی داخلی بدن است. هورمونی که باعث ایجاد این مشکل می‌شود، هورمون آندروژن است. معمولاً این هورمون قبل از دوران قاعدگی و یا در افرادی که سندرم تخمدان پلی کیستیک دارند، به بیشترین میزان خود می‌رسد. در چنین وضعیتی، هورمون آندروژن پیام‌هایی را به غدد چربی ارسال می‌کند و به آن‌ها این پیام را می‌دهد که روغن بیشتری تولید کنند. همچنین در زمان استرس، در دوران بلوغ، دوران بارداری، پس از زایمان و همچنین یائسگی، هورمون آندروژن آزاد می‌شود و پوست را مستعد آکنه می‌کند.

مراقب رژیم غذایی خود باشید

ریشه بخشی از مشکلات پوستی، به فعالیت دستگاه گوارش مربوط می‌شود. این نشان می‌دهد که رژیم غذایی شما چقدر برای سلامت پوست اهمیت دارد. اگر از چربی پوست رنج می‌برید، از مصرف بیش از حد شکر و لبنیات اجتناب کنید. چراکه مصرف بیش از حد غذاها و خوراکی‌های حاوی شکر، میزان تولید چربی پوست را افزایش می‌دهد، زیرا انسولین هورمون IGF-1 را ایجاد می‌کند که می‌تواند تولید سبوم را افزایش دهد. افزایش تولید سبوم، افزایش چربی پوست را به دنبال دارد. همچنین رژیم غذایی با کمبود منزیم، ویتامین B، روی و امگا 3 می‌تواند منجر به افزایش تولید چربی پوست شود. متخصصان پوست به مصرف غذاهای غنی از روی توصیه می‌کنند. به این دلیل که روی به تنظیم غدد تولید‌کننده چربی کمک می‌کند. برخی از منابع غذایی مانند حبوبات و آجیل، غنی از روی هستند.

از محصولات آرایشی متناسب با پوست چرب استفاده کنید

استفاده از محصولات آرایشی که بافت سنگین دارند، موجب باز شدن منافذ و در نتیجه افزایش چربی پوست می‌شوند. به‌خصوص وقتی که بخواهید ساعت‌های طولانی آن را بر روی پوست خود داشته باشید. اگر پوست چرب دارید، از کرم‌های آرایشی با بافت سبک و متناسب با پوست چرب استفاده کنید. مهم است که زیرسازی آرایش شما به‌خوبی انجام شده باشد. یکی از موارد مهم برای افزایش ماندگاری آرایش برای پوست چرب و استفاده کمتر از کرم‌های سنگین برای پوشش و ماندگاری بیشتر، آرایش بر روی پوست تمیز و هیدراته شده است. بنابراین استفاده از محصولات متناسب با پوست چرب و دانستن اصول آرایشی مخصوص پوست چرب، شما را به استفاده از کرم‌های آرایشی سنگین بی‌نیاز می‌کند.

روتین پوستی مخصوص پوست چرب داشته باشید

یکی از مشکلات رایج در افرادی که دارای پوست چرب هستند، این است که آلودگی بر روی پوست آن‌ها خیلی راحت‌تر می‌نشیند. این به دلیل وجود چربی بیش از حد بر روی پوست است. داشتن یک روتین پوستی متناسب با پوست چرب، به شما کمک می‌کند تا پوست خود را از آلودگی‌ها به دور نگه دارید. البته ناگفته نماند که محصولات برای روتین پوستی، باید به دقت انتخاب شوند. چراکه استفاده از محصولات متناسب با پوست چرب، می‌توانند به کنترل چربی پوست کمک زیادی کنند. نیازی به استفاده از محصولات گران‌قیمت نیست. تنها چیزی که اهمیت دارد، انجام روتین پوستی به طور منظم است. توصیه می‌شود که روتین پوستی را هم صبح و هم شب انجام دهید. برای آن‌هایی که دارای مشکلات پوستی مانند جوش، لک و دارای منافذ باز هستند، روتین پوستی مخصوص به هریک را به طور جداگانه در ادامه شرح می‌دهم.

انواع روتین پوست چرب + مراحل آن

داشتن روتین پوستی، کلید مدیریت پوست چرب و مراقبت از آن است. داشتن روتین پوست چرب به از بین بردن چربی اضافه از روی پوست، آن هم بدون خشک کردن بیش ازحد آن کمک می‌کند. انواع روتین پوست چرب عبارت است از:

مراحل روتین صبحگاهی پوست چرب

مرحله 1. شست و شوی صورت

بارها با این تجربه از خواب بیدار شده‌اید که انگار یک لایه‌ای از چربی و آلودگی بر روی پوست شما وجود دارد. به این دلیل که کثیفی، ]چربی‌های اضافی و ناخالصی‌ها در شب بر روی پوست جمع می‌شوند. بدون پاکسازی صبحگاهی، این آلودگی‌ها از بین نمی‌روند. بنابراین ابتدا روتین صبح خود را با یک شوینده ملایم شروع کنید. پوست تمیز به محصولات مراقبتی که در مراحل بعد قرار است استفاده کنید، کمک می‌کند تا بهتر عمل کنند. از جمله شوینده‌هایی که می‌توانند مناسب با روتین پوست چرب و جوش‌دار و یا روتین پوست چرب و لک‌دار باشند، در زیر معرفی شده‌اند:

ژل شستشوی صورت آردن سری سبوما
ژل شست و شوی صورت آردن سبوما مناسب پوست چرب
خرید ژل شستشوی صورت آردن سری سبوما مناسب برای پوست‌های چرب و دارای آکنه حجم 150 میل

ژل شست‌و‌شوی صورت آردن سری سبوما از ترکیباتی مانند سالیسیک اسید، گلوگونات روی، عصاره اسپیره، گریپ‌ فروت، بابونه، رزماری، هاماملیس و نعنا تشکیل شده است. وجود چنین ترکیباتی باعث شده است تا این محصول بتواند آلودگی‌ها و چربی اضافی پوست را پاک کند. همچنین در صورت استفاده مداوم از این محصول در روتین پوست چرب و چوش‌دار، به از بین رفتن جوش از طریق کنترل ترشح چربی پوست کمک زیادی می‌کند. ژل شست‌وشوی صورت آردن سری سبوما برای افرادی که دارای پوست چرب و مستعد جوش هستند، گزینه مناسبی است.

ژل شستشوی صورت ضد جوش لایسل 
ژل شستشوی صورت و ضد آکنه لایسل
خرید ژل شستشوی صورت ضد جوش لایسل مدل Acnesel حجم 150 میل

ترکیبات ژل شستشوی صورت ضدجوش لایسل مدل Acnesel شامل دی سدیم کوکویل گلوتامات، کوکامید پروپیل بتائین، لاوریل گلوتامات، نیاسین آمید، ویتامین ب۶، گلیسیرین، میتوکینیل، عصاره کامومیل، دکسپانتنول ، درماپور HP، صمغ زانتان، آلانتوئین است. این محصول به دلیل داشتن ترکیبات ضدآلودگی، به پاکسازی عمقی پوست از آلودگی‌ها و چربی‌ها کمک می‌کند. همچنین در کنار اینکه از گسترش باکتری‌ها و در نتیجه ایجاد جوش جلوگیری می‌کند، موجب ترمیم و آبرسانی پوست نیز می‌شود. از سوی دیگر این محصول خاصیت لایه‌برداری نیز دارد. با وجود ترکیب کراتولیتیک، به رفع سلول‌های مرده پوست و پاکسازی آن کمک می‌کند.

فوم شستشوی صورت ژنوبایوتیک
فوم شستشوی صورت ژنوباتیک مناسب پوست چرب
خرید فوم شستشوی صورت ژنوبایوتیک مناسب پوست های چرب و مختلط حجم 150 میل

فوم شستشوی صورت ژنوباتیک مناسب پوست‌های چرب و مختلط، به تنظیم چربی پوست و پیشگیری از عارضه‌های پوستی کمک می‌کند. این محصول، با دارا بودن عصاره چای سبز، خواص آنتی‌اکسیدانی دارد که پوست را از سموم و ترکیبات مضر پاک می‌کند. از این رو استفاده از این محصول در روتین پوست چرب و لک‌دار به دلیل وجود ترکیباتی همچون بتاهیدروکسی اسید و ویتامین C، در کمرنگ شدن لک‌ها مؤثر باشد. به این دلیل که با لایه‌برداری ملایم، به پاکسازی پوست از سلول‌های مرده و آلودگی‌ها کمک می‌کند. از دیگر ترکیبات این محصول، سولفور است. این ترکیب قادر است تا آلودگی‌های تجمع یافته در منافذ پوست را به حداقل برساند. به طور کلی این محصول، بدون ایجاد خشکی و حساسیت و با کنترل چربی‌های اضافی، حس تمیزی را برای پوست به ارمغان می‌آورد.

فوم ششتشوی صورت بادی شاپ
فوم شستشوی صورت بادی شاپ مناسب انواع پوست
خرید فوم ششتشو صورت بادی شاپ حاوی عصاره برگ چای حجم 150میل

فوم شستشوی صورت بادی شاپ مناسب انواع پوست است، این یعنی اینکه افرادی که دارای پوست چرب هستند نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. این محصول، فاقد مواد صابونی، پارابن و آمونیاک است. فرمولاسیون آن به گونه‌ای طراحی شده است که آن را برای استفاده روزانه به خصوص در روتین پوست چرب و جوش‌دار و یا روتین پوست چرب و لک‌دار مناسب کرده است. فوم بادی شاپ، به دلیل داشتن روغن درخت چای، پوست را به صورت عمیق، پاکسازی می‍کند و به رفع چربی‌ها و سلول‌های مرده از روی پوست کمک می‌کند. خاصیت پاک‌کنندگی آن به گونه‌ای است که بعد از آن، حس خشکی و کشیدگی پوست را نخواهید داشت.

مرحله 2. تونر

استفاده از تونر برای هر نوع روتین پوست چرب مانند روتین پوست چرب و جوش‌دار و یا روتین پوست چرب و لک‌دار، پوست شما را برای مراحل بعدی روتین مراقبت از پوست چرب، آماده می‌کند. تونر باعث می‌شود تا سطح پوست از شر باقی‌مانده آلودگی‌هایی که با شوینده تمیز نشده‌اند، خلاص شود. هنگامی که با تونر، سطح پوست را تمیز می‌کنید، مواد فعال بیشتری ازمحصولات مراقبتی، جذب پوست می‌شوند. در صورتی که تونر مناسب با پوست چرب را استفاده کنید، بدون اینکه پوست را خشک کند، چربی اضافی پوست را نیز برطرف می‌کند. برای انتخاب تونر، محصولی را انتخاب کنید که بافت پوست را اصلاح می‌کند و منافذ پوست را به حداقل می‌رساند.

در عین حال که چربی پوست را نیز کنترل می‌کند. اگر مشکلات پوستی دیگری دارید، می‌توانید محصولی را انتخاب کنید که چندکاره و بر اساس شرایط پوستی شما باشد. برای استفاده از تونر، یک پد آرایش پاک‌کن را به چند قطره از تونر آغشته کنید و آن را به‌آرامی بر روی صورت خود آن هم تنها در یک جهت حرکت دهید. در صورت نیاز، از پد دیگر استفاده کنید تا تمامی بقایای آلودگی از روی پوست پاک شوند.تعدادی از تونرهای پیشنهادی مناسب پوست چرب شامل:

مرحله 3. سرم های پوستی

استفاده از سرم پوست برای پوست چرب
استفاده از سرم پوستی مناسب پوست چرب، می‌تواند به روشن شدن پوست کمک کند.

این مرحله از روتین را به روشی هدفمند استفاده کنید. به این معنی که اگر احساس می‌کنید که پوست شما نیاز به آبرسانی دارد، از سرم‌های آبرسان استفاده کنید. در صورتی که قصد دارید تا چین‌و‌چروک‌های ریز صورت را برطرف کنید، می‌توانید از سرم‌های ضدچروک استفاده کنید. همچنین برای روشن شدن پوست، سرم‌هایی وجود دارند که با خاصیت روشن‌کنندگی‌شان، پوست کدر را به پوستی روشن تبدیل می‌کنند. استفاده از سرم‌های ملایم برای پوست چرب توصیه می‌شود، چراکه بافت سبک‌تری دارند و سریع جذب پوست می‌شوند. انواع مختلفی از سرم‌ صورت وجود دارد که می‌توانید بر اساس نیاز پوستی خود آن‌ها را انتخاب کنید.

مرحله 4. آبرسان یا مرطوب کننده

با استفاده از یک آبرسان و یا مرطوب‌کننده سبک می‌توانید تمام مواد مغذی را که به‌تازگی به پوست خود رسانده‌اید، بپوشانید. افرادی که پوست چرب دارند، به آن‌ها توصیه می‌شود که از آبرسان‌ها و یا مرطوب‌کننده‌هایی استفاده کنند که بافتی ژل‌مانند دارند. به این دلیل که استفاده از کرم‌های سنگین، موجب مسدود شدن منافذ پوست و افزایش چربی پوست می‌شوند. در نتیجه این می‌شود که پوست را براق نشان می‌دهد. در صورتی که پوست شما حساس شده و دارای التهاب است، بهتر است از آبرسان و یا مرطوب کننده‌هایی که خاصیت ضدالتهابی دارند، استفاده کنید.

مرحله 5. دور چشم

به دلیل نازک بودن پوست دور چشم، با گذشت زمان خطوط ریزی در اطراف آن ایجاد می‌شود. استفاده از یک کرم دور چشم می‌تواند تا حدودی از ایجاد خطوط بیشتر جلوگیری کند و یا خطوط ایجاد شده را کاهش دهد. از آنجایی که چشم، بسیار حساس است، در انتخاب یک کرم دور چشم دقت کنید. از انتخاب هر گونه محصولات دور چشم که دارای ترکیبات تحریک‌کننده چشم هستند، بپرهیزید. قبل از انتخاب، حتماً ترکیبات آن را در نظر بگیرید، سپس استفاده کنید. اینکه از چه سنی باید کرم دور چشم استفاده کرد، بستگی به وضعیت دور چشم شما دارد. اما معمولاً در بازه سنی بین 25-21 سال، بهتر است از دورچشم‌هایی که رطوبت‌رسان، ضد پف و ضد تیرگی هستند، استفاده شود. بعد از 25 سالگی، استفاده از دورچشم ضرورت دارد. اینکه از چه نوع دور چشم از این سن می‌توان استفاده کرد، بستگی به نیاز شما دارد.

مرحله 6. ضد آفتاب

استفاده از کرم ضد آفتاب، یک مرحله حیاتی در مراقبت از پوست است. برای حفاظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر UV و جلوگیری از پیری زودرس، استفاده از ضدآفتاب در روتین صبحگاهی ضروری است. برخی از افراد بی‌بی کرم‌ را جایگزین ضدآفتاب می‌کنند. اما بهتر است بدانید که آن‌ها برای محافظت از پوست در طول روز کافی نیستند. پس فکر نکنید به این دلیل که کرم پودر و یا BB کرم شما که دارای SPF است، دیگر نیازی به ضدآفتاب ندارید. همیشه باید ضدآفتاب بخشی از روتین شما باشد. حتی هنگامی که می‌خواهید آرایش کنید، قبل از استفاده از کرم‌های آرایشی، حتماً از یک ضدآفتاب مناسب برای محافظت از پوست خود در طول روز، استفاده کنید.

مرحله 7. بالم لب

استفاده از بالم لب در روتین پوست چرب
استفاده از بالم لب در روتین پوست چرب

از آنجایی که پوست لب‌های شما نازک است، در مقایسه با سایر نواحی پوست، بیشتر مستعد خشکی است و معمولاً علائم خشکی را قبل از سایر نواحی پوست نشان می‌دهند. لب ترک خورده، دردناک است. آنها می‌توانند باعث شوند که هنگام صحبت کردن و حتی در غذا خوردن اختلال ایجاد کنند. بالم لب، ماده‌ای موم‌مانند است که برای مرطوب کردن و تسکین درد ناشی از ترک‌خوردگی یا خشکی لب‌ها استفاده می‌شود. بالم لب به محافظت از لب‌ها در برابر هوای خشک، باد و دمای سرد کمک می‌کند. قبل از خرید، به دنبال بالم لبی باشید که با استفاده از روغن‌های ضروری و یا ویتامین E تهیه شده‌اند.

مراحل روتین شبانه پوست چرب

مرحله 1. میسلار واتر

میسلار واتر، یک محصول مراقبت از پوست چند‌منظوره است. معمولاً حاوی ترکیباتی مانند آب تصفیه‌شده، مرطوب‌کننده‌هایی مانند گلیسیرین و سورفکتانت‌های ملایم است که برای پاکسازی استفاده می‌شوند. عملکرد آن به این صورت است که مولکول‌های این سورفکتانت‌ها به هم می‌پیوندند و مایسل‌ها را تشکیل می‌دهند. مایسل‌ها، نوعی ساختار شیمیایی کروی هستند که به بیرون کشیدن کثیفی و چربی از پوست کمک می‌کنند. میسلار واتر نه تنها در از بین بردن کثیفی، آرایش و چربی مؤثر است، بلکه به پاکسازی منافذ پوست نیز کمک می کند. علاوه بر این، عاری از الکل است و می‌تواند به هیدراته شدن پوست کمک کند. در عین حال که موجب کاهش تحریک و التهاب نیز می‌شود. چه آرایش داشته باشید چه نداشته نباشید، اگر پوست چرب دارید، همیشه می‌توانید از مزایای میسلار واتر برای پاکسازی پوست در شب بهره‌مند شوید.

مرحله 2. شوینده

طبق توضیحاتی که در مورد شوینده مناسب در مرحله روتین صبحگاهی به آن‌ اشاره شد، از همان شوینده نیز می‌توانید در روتین شبانه خود استفاده کنید.

مرحله 3. تونر

از همان تونر مورد استفاده در روتین صبحگاهی، می‌توانید در روتین شبانه هم مطابق با روشی که گفته شد، استفاده کنید.

مرحله 4. اسنس

اسنس، یک محصول مراقبت از پوست مبتنی بر آب است. حاوی مقادیر بالایی از مواد فعال برای آبرسانی، محافظت و تقویت سلامت کلی پوست است. در صورتی که اسنس را بعد از استفاده از پاک‌کننده و تونر بر روی پوست تمیز استفاده کنید، به آبرسانی پوست کمک می‌کند. از سوی دیگر، وقتی اسنس قبل از سرم‌ها و مرطوب کننده‌ها استفاده شود، به جذب بهتر این محصولات به پوست کمک می‌کند. تفاوتی که سرم با اسنس دارد در این است که سرم بافتی غلیظ‌‌تر نسبت به اسنس دارد. این بدان معناست که می‌تواند به عمق پوست نفوذ کند. به طور کلی، نقش اصلی سرم آبرسانی نیست، بلکه کمک به هدف قرار دادن موارد خاص مانند تغییر رنگ یا پیری پوست است.

مرحله 5. دور چشم

استفاده از کرم دور چشم در روتین پوست چرب
استفاده از کرم دور چشم در روتین پوست چرب به کاهش چین‌و‌چروک‌های اطراف چشم کمک می‌کند.

اطراف چشم را با استفاده از دور چشم مورد استفاده در روتین صبحگاهی، مرطوب کنید.

مرحله 6. آبرسان و یا مرطوب کننده

در این مرحله از روتین، می‌توانید از آبرسان و یا مرطوب‌کننده مخصوص شب استفاده کنید یا اینکه با محصولاتی که در روتین صبحگاهی استفاده می‌کنید، برای روتین شبانه هم پوست خود را مرطوب کنید.

مرحله 7. بالم لب

برای جلوگیری از خشکی لب‌ها و یا ترک خوردگی آن‌ها در طول شب، از بالم لب در مرحله آخر روتین استفاده کنید.

کلام پایانی

اگرچه پوست چرب ناشی ازعوامل مختلفی مانند ژنتیک، هورمون‌ها، استرس، رژیم غذایی و رطوبت است، اما پیروی از یک روتین مراقبت از پوست چرب، بهترین راه‌حل برای کنترل چربی پوست و در نتیجه کاهش جوش است. البته ناگفته نماند که بهترین روتین پوست چرب به معنای داشتن محصولات پوستی گران‌قیمت نیست. حتی با داشتن یک روتین ساده هم می‌توان تا حد زیادی چربی پوست را کنترل کرد. توجه داشته باشید که اگر پوست شما دارای مشکلات پوستی جدی است، برای انتخاب محصولات روتین پوستی، حتماً با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

سؤالات متداول

برای حفاظت از پوست چرب چه باید کرد؟

داشتن یک روتین مراقبتی پوست چرب، می‌تواند در حفاظت از پوست چرب مؤثر باشد.

در روتین روزانه پوست چرب، از کدام محصولات می توان استفاده کرد؟

شوینده، تونر، سرم های پوستی، دور چشم، آبرسان و یا مرطوب کننده، ضدآفتاب، بالم لب

چه عواملی در ایجاد پوست چرب نقش دارند؟

ژنتیک، نوسانات هورمونی، استفاده از محصولات آرایشی-بهداشتی نامرغوب، عوامل محیطی

آیا رژیم غذایی بر افزایش چربی پوست مؤثر است؟

رژیم غذایی و در واقع نوع غذایی که می‌خورید، تأثیر زیادی بر وضعیت پوست شما دارد. به عنوان مثال، رژیم غذایی غنی از قند و کربوهیدرات‌های ساده، به نوعی با افزایش تولید سبوم مرتبط است. به این دلیل که کربوهیدرات‌های ساده، سطح هورمون‌های رشد را در بدن افزایش می‌دهد و در نتیجه منجر به افزایش چربی پوست می‌شود.

تفاوت سرم با اسنس در چیست؟

تفاوتی که سرم با اسنس دارد در این است که سرم بافتی غلیظ‌‌تر نسبت به اسنس دارد. این بدان معناست که می‌تواند به عمق پوست نفوذ کند. به طور کلی، نقش اصلی سرم آبرسانی نیست، بلکه کمک به هدف قرار دادن موارد خاص مانند تغییر رنگ یا پیری پوست است.